Nowe narodzenie

Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś nurtujące Ciebie pytania, dręczą jakieś wątpliwości lub zwyczajnie chciałbyś popisać na jakiś głębszy temat to jest to odpowiednie do tego celu miejsce.
Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Re: Nowe narodzenie

Postautor: Ann78 » pt gru 11, 2015 10:24 pm

Datsun pisze:
Ann78 pisze:Cieszę się, że mogłam Cię rozbawić, Datsun 8-)
Mojemu mężowi jednak nie było do śmiechu, kiedy przeczytał ten drobny fragment wpisu Alerta :?
No cóż, może jest bardziej drażliwy w pewnych kwestiach :?:

Mąż też to czyta? :)
W takim razie pozdrawiamy Ciebie serdecznie drogi bracie :D
Tutaj jak widzisz tematy rozmaite. I o praniu, i o gotowaniu... ;)

Czyta, a raczej ja mu czytam ;)
I też pozdrawia Wszystkich serdecznie :D
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Awatar użytkownika
exe

Postautor: exe » wt gru 15, 2015 12:56 pm

alert pisze:Mnie jednak chodzi o to czym/Kim jest owa woda ? Czy chodzi o chrzest w wodzie ? Gdyż ja mam takie spojrzenie że tą wodą jest Słowo Boże – Jezus Chrystus.

No nie bardzo braciszku ;)

To właśnie Duch Święty jest w sposób osobowy Wodą żywą, która wypływa z boku Chrystusa ukrzyżowanego:

"tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda." ( J 19, 34).

Zauważmy też i to, że w spotkaniu Samarytanki z Jezusem padły słowa:

"Jezus odpowiedział jej na to: "O, gdybyś znała dar Boży i [wiedziała], kim jest Ten, kto ci mówi: "Daj Mi się napić" - prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej" (J 4, 10).

No i w zasadzie na zakończenie:

" A Duch i Oblubienica mówią:
"Przyjdź!"
A kto słyszy, niech powie:
"Przyjdź!"
I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie,
kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie. "
(Ap 22, 17).

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » wt gru 15, 2015 1:17 pm

Woda przecież reprezentuje życie.
(zwłaszcza u ludów pustynnych i koczowniczych.

Nie dziwią wiec metafory, alegorie i odwołania do symboli i porównań.

Pod symbolem wody może kryć się w przekazie: życie, słowo, mesjasz, Bóg, Jezus, prawo, ewangelia, oczyszczenie i chrzest, etc.
I wszytko to będzie prawdziwe w zależności od kontekstu użycia tego terminu.

Awatar użytkownika
exe

Postautor: exe » wt gru 15, 2015 1:27 pm

Hmm... Trzeba by więc nam uściślić sprawę sensów, bo może się okazać, że mówimy o tym samym doświadczeniu egzegetycznym, lecz w innych aspektach.

"Wielość" sensów biblijnych nie wynika z wieloznaczności tekstu.Myślę, że Tekst ma tylko jedno znaczenie, a co najwyżej możemy mieć niekiedy trudności z jego odczytaniem. Natomiast "wielość" sensów w Biblii pochodzi stąd, że Bóg włożył zamierzony przez Siebie sens nie tylko w natchnione słowa, ale i w rzeczy, które zostały za pomocą słów przestawione. Rzeczy opisane w tekście świętym mogą być znakami innych rzeczy i tu zapewne mówimy o tym samym, ale tylko w tym kontekście, gdy rzeczesz Bracie:

Kaznodzieya pisze:Pod symbolem wody może kryć się w przekazie: życie, słowo, mesjasz, Bóg, Jezus, prawo, ewangelia, oczyszczenie i chrzest, etc.
I wszytko to będzie prawdziwe w zależności od kontekstu użycia tego terminu."

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony wt gru 15, 2015 6:53 pm przez exe, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt gru 15, 2015 3:29 pm

Datsun pisze: alert pisze:

Myślę że ten mój wywód potwierdza też ta poniższa myśl :
„ Dziękuję Bogu, że ja o wiele więcej językami mówię, niż wy wszyscy „
[ 1 Kor 12;18 BW].

Nie potwierdza ponieważ nie patrzysz na kontekst.
Kilka zdań wcześniej apostoł Paweł napisał:
1 Kor. 14:5
5. A pragnąłbym, żebyście wy wszyscy mówili językami, lecz jeszcze bardziej, żebyście prorokowali; bo większy jest ten, kto prorokuje, niż ten, kto mówi językami, chyba żeby je wykładał, aby zbór był zbudowany.
(BW)
Kilka zdań później napisał słowa, które zacytowałeś. Dowodzi to tego, że miał na myśli tych wszystkich, którzy akurat mają dar mówienia językami. Gdyby było tak jak piszesz to sam sobie by zaprzeczał pisząc, że pragnie aby wszyscy mówili językami i jednocześnie, że wszyscy mówią językami. Rusz głową, alercie... ;)

Ja również wysyłam podobny apel : przemyśl zanim wyślesz.

Jaki wniosek płynie ze stwierdzenia apostoła Pawła ? Taki że nie wszyscy byli ochrzczeni Duchem Świętym, bo nie wszyscy mówili językami. Lecz to nie dowodzi że nie są obdarowani przez Boga jakimś Darem, jakąś wyjątkową zdolnością.

Datsun pisze:alert pisze:

Zobacz jednak jak zareagował czarnoksiężnik Szymon, myślę że fachowiec od magi musiał być czymś zafrapowany że tak bardzo chciał mieć taką moc że na kogo włoży ręce to ten otrzyma Ducha Świętego.

I znowu się migasz...
A ja dalej z uporem maniaka zadaję Tobie pytanie na które nie chcesz odpowiedzieć:
Dz.Ap. 8:14-17 Pytam się o to czy ci chrześcijanie w Samarii zanim przyjechali Piotr i Jan mieli wcześniej Ducha czy też nie?

Odnośnie rzekomego mojego migania się.
Szymon czarnoksiężnik czym według Ciebie mógł być zaintrygowany, że chciał kupić umiejętność sprowadzania Ducha Świętego ?

Twoje pytanie jest pytaniem retorycznym. Gdyż sam tekst daje odpowiedz, no chyba że w tym pytaniu skrywasz jakieś inne myśli ?
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt gru 15, 2015 3:57 pm

alert pisze:

Myślę że ten mój wywód potwierdza też ta poniższa myśl :
„ Dziękuję Bogu, że ja o wiele więcej językami mówię, niż wy wszyscy „
[ 1 Kor 12;18 BW].

Nie potwierdza ponieważ nie patrzysz na kontekst.
Kilka zdań wcześniej apostoł Paweł napisał:
1 Kor. 14:5
5. A pragnąłbym, żebyście wy wszyscy mówili językami, lecz jeszcze bardziej, żebyście prorokowali; bo większy jest ten, kto prorokuje, niż ten, kto mówi językami, chyba żeby je wykładał, aby zbór był zbudowany.
(BW)
Kilka zdań później napisał słowa, które zacytowałeś. Dowodzi to tego, że miał na myśli tych wszystkich, którzy akurat mają dar mówienia językami. Gdyby było tak jak piszesz to sam sobie by zaprzeczał pisząc, że pragnie aby wszyscy mówili językami i jednocześnie, że wszyscy mówią językami. Rusz głową, alercie... ;)

Ja również wysyłam podobny apel : przemyśl zanim wyślesz.

Jaki wniosek płynie ze stwierdzenia apostoła Pawła ? Taki że nie wszyscy byli ochrzczeni Duchem Świętym, bo nie wszyscy mówili językami. Lecz to nie dowodzi że nie są obdarowani przez Boga jakimś Darem, jakąś wyjątkową zdolnością.

O tym, że nie wszyscy byli ochrzczeni Duchem Świętym to jak najbardziej się zgadzam. Kontekst mówi o tych, którzy otrzymali taki dar Ducha jak mówienie innymi językami lub prorokowanie albo jakiś inny.

Najpierw apostoł wymienia różnego rodzaju dary jakie można otrzymać:
1 Kor. 12:28
28. A Bóg ustanowił w kościele najpierw apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, następnie moc czynienia cudów, potem dary uzdrawiania, niesienia pomocy, kierowania, różne języki.
(BW)

Można też oczywiście otrzymać nie tylko jeden taki dar, a potem w następnym Paweł zdaniach pisze:
1 Kor. 12:29-30
29. Czy wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokami? Czy wszyscy nauczycielami? Czy wszyscy mają moc czynienia cudów?
30. Czy wszyscy mają dary uzdrawiania? Czy wszyscy mówią językami? Czy wszyscy je wykładają?
(BW)

Czytając ten tekst przecież jest oczywiste, że nie wszyscy mówią językami spośród tych, którzy zostali obdarowani.

Datsun pisze:Odnośnie rzekomego mojego migania się.
Szymon czarnoksiężnik czym według Ciebie mógł być zaintrygowany, że chciał kupić umiejętność sprowadzania Ducha Świętego ?

Twoje pytanie jest pytaniem retorycznym. Gdyż sam tekst daje odpowiedz, no chyba że w tym pytaniu skrywasz jakieś inne myśli ?

Moje pytanie jest retoryczne i jednocześnie ciągle je tobie zadaję czekając na odpowiedź ? :) Ciekawe...

Pytanie jest ciągle aktualne i bynajmniej nie retoryczne:
"Dz.Ap. 8:14-17 Pytam się o to czy ci chrześcijanie w Samarii zanim przyjechali Piotr i Jan mieli wcześniej Ducha czy też nie?"

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt gru 15, 2015 5:05 pm

Pokaż w Dziejach Apostolskich jakiś przykład że ludzie zostali ochrzczeni Duchem Świętym i nie mówili językami ?

Po pierwsze to pokazałem. Jedni mówili językami a drudzy prorokowali.
Po drugie to skąd wniosek, że akurat w Dziejach Apostolskich musi o tym być?
Równie dobrze mógłbym Ciebie zapytać gdzie w Dziejach Apostolskich jest napisane, że Jezus umarł na krzyżu?
Skoro nie napisane to znaczy, że nie umarł??? :)

Zakładasz że obdarowany Darem prorokowania już nie może mówić językami, tylko jaką masz przesłankę żeby tak wnioskować ?

Pięćdziesiątnica opisana jest w Dziejach Apostolskich, stąd mój wniosek że chrzest Duchem Świętym tylko tam występuje.

Fragment z przemówień apostoła Piotra:
„  Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście.  „
Dz 2;36 BW].
ORAZ
„  Wtedy Piotr, pełen Ducha Świętego, rzekł do nich: Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli my dziś jesteśmy przesłuchiwani z powodu dobrodziejstwa wyświadczonego człowiekowi choremu, dzięki czemu został on uzdrowiony, to niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki niemu ten oto stoi zdrów przed wami.  „
[ Dz 4;8-10 BW].
Napisano o ukrzyżowaniu Jezusa w Dziejach Apostolskich, czy nie ?

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt gru 15, 2015 5:14 pm

Datsun pisze:
"Dz.Ap. 8:14-17 Pytam się o to czy ci chrześcijanie w Samarii zanim przyjechali Piotr i Jan mieli wcześniej Ducha czy też nie?"

Przecież w tym fragmencie jest jednoznacznie powiedziane, że przed przybyciem apostołów NIE MIELI Ducha Świętego.
Napisz Swoimi słowami o co Ci chodzi ?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt gru 15, 2015 6:11 pm

alert pisze:Zakładasz że obdarowany Darem prorokowania już nie może mówić językami, tylko jaką masz przesłankę żeby tak wnioskować ?

Oj, alercie...
Normalnie smucisz mnie, ponieważ poświęcam czas na pisanie postów do Ciebie, których jak widzę chyba nawet nie czytasz.
Przecież w ostatnim poście wyraźnie napisałem:

Datsun do alerta pisze:Najpierw apostoł wymienia różnego rodzaju dary jakie można otrzymać:
28. A Bóg ustanowił w kościele najpierw apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, następnie moc czynienia cudów, potem dary uzdrawiania, niesienia pomocy, kierowania, różne języki.
(BW)

Można też oczywiście otrzymać nie tylko jeden taki dar

alert pisze:Pięćdziesiątnica opisana jest w Dziejach Apostolskich, stąd mój wniosek że chrzest Duchem Świętym tylko tam występuje.

To oprócz Pięćdziesiątnicy nie było chrztu Duchem? :)

alert pisze:Napisano o ukrzyżowaniu Jezusa w Dziejach Apostolskich, czy nie ?

Chodziło mi o słowo "stauros" -krzyż. Tego słowa nie ma w Dziejach Apostolskich.

alert pisze:
Datsun pisze:Pytanie jest ciągle aktualne i bynajmniej nie retoryczne:

Przecież w tym fragmencie jest jednoznacznie powiedziane, że przed przybyciem apostołów NIE MIELI Ducha Świętego.

No widzisz. Więc jak wytłumaczysz to co wcześniej na tym wątku napisałeś:
alert pisze:uważam że człowiek narodzony na nowo ma już Ducha Świętego w sercu, pomimo że nie został ochrzczony.
Płynie z tego wniosek że chrzest Duchem Świętym jest odrębnym aktem od nowego narodzenia, pomimo ze Duch Święty zamieszkuje w takiej osobie.

To ci chrześcijanie w Samarii według Ciebie byli niezbawieni. Jeśli się mylę, to sprostuj bo może czegoś nie rozumiem.

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » wt gru 15, 2015 7:52 pm

Datsun pisze:Oj, alercie...
Normalnie smucisz mnie, ponieważ poświęcam czas na pisanie postów do Ciebie, których jak widzę chyba nawet nie czytasz.
Przecież w ostatnim poście wyraźnie napisałem:

Datsun do alerta pisze:Najpierw apostoł wymienia różnego rodzaju dary jakie można otrzymać:
(BW)

Można też oczywiście otrzymać nie tylko jeden taki dar

Powiedz szczerze, nudzę Cię ? Jak tak to po prostu nie odpisuj.

Werset jaki zamieściłeś nie mówi o Darach Ducha Świętego, lecz o służbach/funkcjach. Zobacz werset wyżej. O Darach jest powiedziane w tym samym rozdziale w wersach 7-11 :
„ A w każdym różnie przejawia się Duch ku wspólnemu pożytkowi.  Jeden bowiem otrzymuje przez Ducha mowę mądrości, drugi przez tego samego Ducha mowę wiedzy,  inny wiarę w tym samym Duchu, inny dar uzdrawiania w tym samym Duchu.  Jeszcze inny dar czynienia cudów, inny dar proroctwa, inny dar rozróżniania duchów, inny różne rodzaje języków, inny wreszcie dar wykładania języków. Wszystko to zaś sprawia jeden i ten sam Duch, rozdzielając każdemu poszczególnie, jak chce.  „
ORAZ list do Rzymian 12;5-8 BW :
„tak my wszyscy jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, a z osobna jesteśmy członkami jedni drugich.A mamy różne dary według udzielonej nam łaski; jeśli dar prorokowania, to niech będzie używany stosownie do wiary; jeśli posługiwanie, to w usługiwaniu; jeśli kto naucza, to w nauczaniu;  jeśli kto napomina, to w napominaniu; jeśli kto obdarowuje, to w szczerości; kto jest przełożony, niech okaże gorliwość; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością. „

Dary Ducha Świętego wymienione w Biblii to :
1.mowa mądrości
2.mowa wiedzy
3.dar wiary
4.dar uzdrawiania
5.dar czynienia cudów
6.dar proroctwa
7.dar rozróżniania duchów
8.dar różnych języków
9.dar wykładania języków
10.dar posługiwania
11.dar nauczania
12.dar napominania
13 dar obdarowywania
14.dar przewodniczenia/przywódctwa
15 dar miłosierdzia

Czy mógłbyś wskazać w Biblii to co zaznaczyłeś na zielono ?

Pięćdziesiątnica opisana jest w Dziejach Apostolskich, stąd mój wniosek że chrzest Duchem Świętym tylko tam występuje.

To oprócz Pięćdziesiątnicy nie było chrztu Duchem? :)

Pytam zupełnie szczerze (mogę przecież czegoś nie widzieć), gdzie taki przypadek jest odnotowany ?

Datsun pisze:

No widzisz. Więc jak wytłumaczysz to co wcześniej na tym wątku napisałeś:

Proszę powiedz co takiego napisałem, albo zacytuj ?

uważam że człowiek narodzony na nowo ma już Ducha Świętego w sercu, pomimo że nie został ochrzczony.
Płynie z tego wniosek że chrzest Duchem Świętym jest odrębnym aktem od nowego narodzenia, pomimo ze Duch Święty zamieszkuje w takiej osobie.

To ci chrześcijanie w Samarii według Ciebie byli niezbawieni. Jeśli się mylę, to sprostuj bo może czegoś nie rozumiem.

Widocznie ci chrześcijanie w Samarii spotkali się z Bogiem tak jak przedstawiłem to w tym urywku. Do zbawienie nie jest konieczny chrzest Duchem Świętym, aczkolwiek jest to doskonała pomoc, przykładowo w modlitwie. Można wielbić Boga rozumem, czyli budować zdania i je wypowiadać. A gdy dla przykładu kończy się wena, to można modlić się duchem, modląc się językami.

Wróć do „Potrzeby duchowe”