Czy macie podobne zrozumienie do mnie ?

Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś nurtujące Ciebie pytania, dręczą jakieś wątpliwości lub zwyczajnie chciałbyś popisać na jakiś głębszy temat to jest to odpowiednie do tego celu miejsce.
Awatar użytkownika
alert

Czy macie podobne zrozumienie do mnie ?

Postautor: alert » czw sty 28, 2016 12:16 pm

Mam na uwadze Psalm 30 (Biblia Warszawska). Dokładnie zwrot „ Bo tylko chwilę trwa gniew jego, Ale życzliwość jego całe życie. Wieczorem bywa płacz, Ale rankiem wesele. „.

Rozumiem to jako że chwila i wieczór to nasze ziemskie życie. A ranek, to wieczność.

„Psalm Dawidowy. Pieśń na poświęcenie przybytku. Wysławiać cię będę, Panie, bo wyciągnąłeś mnie z toni I nie pozwoliłeś wrogom moim cieszyć się ze mnie. Panie, Boże mój, Wołałem do ciebie i uzdrowiłeś mię. Panie! Podniosłeś z otchłani duszę moją, Ożywiłeś mnie pośród tych, którzy schodzą do grobu. Wysławiajcie Pana, święci jego, I wyznawajcie święte imię jego! Bo tylko chwilę trwa gniew jego, Ale życzliwość jego całe życie. Wieczorem bywa płacz, Ale rankiem wesele. A ja, pewny siebie, powiedziałem: Nie zachwieję się na wieki. Panie! W życzliwości swej postawiłeś mnie na potężnej górze, A gdy zakryłeś oblicze swoje, zatrwożyłem się. Do ciebie, Panie, wołałem I Pana błagałem o zmiłowanie. Jakiż zysk z krwi mojej, Z mojego zejścia do grobu? Czy proch może cię wysławiać? Czy może zwiastować wierność twoją? Wysłuchaj, Panie, i zmiłuj się nade mną! Panie, bądź moim wspomożycielem! Zmieniłeś skargę moją w taniec, Rozwiązałeś mój wór pokutny i przepasałeś mię radością, Aby dusza moja śpiewała ci i nie zamilkła: Panie, Boże mój, będę cię wiecznie wysławiał. „
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Re: Czy macie podobne zrozumienie do mnie ?

Postautor: Kaznodzieya » czw sty 28, 2016 12:52 pm

Nie ten dział Alercie.

Ja w tym fragmencie widzę oczywisty przekaz Psalmisty co do proporcji gniewu a życzliwości Bożej, mający dać otuchę każdemu karconemu.

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » czw sty 28, 2016 9:54 pm

Ja także widzę w tym Psalmie upadki człowieka i miłosierdzie Boże.
Jest też taki piękny werset z Izajasza 46, 4:
Pozostanę ten sam aż do waszej starości i aż do lat sędziwych będę was nosił; Ja to uczyniłem i Ja będę nosił, i Ja będę dźwigał i ratował.
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt sty 29, 2016 11:36 am

Psalm 30 jest dziękczynnym psalmem, w którym Dawid wysławia Boga za wybawienie od śmierci.

Słowa, które Alercie szczególnie podkreśliłeś a mianowicie „ wieczorem bywa płacz a rankiem wesele”, jest pewnego rodzaju porównaniem do naszego codziennego życia. Po wieczorze zawsze następuje ranek, zwiastun kolejnego dnia i zazwyczaj jakaś nadzieja, że będzie lepszy niż poprzedni. To tak jak się mówi „ po burzy zawsze jest słońce”.

Nasze życie to niekiedy takie „wieczory”- ciemne, smutne, może pełne płaczu ale też „ranek”- promyk słońca w naszych sercach, nadzieja na lepsze, radość z życia.
Ja w tym Psalmie nie dopatruję się takiego znaczenia, że chwila i wieczór to nasze ziemskie życie, a ranek to wieczność.
Nie znaczy to, ogólnie rzecz biorąc, że nie możemy tak to zobrazować i stosować takiego porównania, gdy mówimy o „chwili” życia i wieczności.

Biorąc pod uwagę cały Psalm 30 widzimy, że Psalmista chce wysławiać Boga wiecznie. Zauważył, że chociaż Bóg okazuje gniew, to jednak na krótko, natomiast życzliwość Boga dla nas trwa przez całe nasze życie. Tak jak wspomniał Kaznodzieya, jest pewna proporcja gniewu i życzliwości Bożej, a to daje otuchę każdemu, kto jest karcony.

No bo „jakiż zysk z krwi mojej, z mojego zejścia do grobu? Czy proch może cię wysławiać? Czy może zwiastować wierność twoją? – . werset 10.
Ciekawe pytanie i refleksja Psalmisty.

Dlatego powtórzę jeszcze słowa „ Panie, bądź moim wspomożycielem! Aby dusza moja śpiewała ci i nie zamilkła” (11b; 13a). :)

Awatar użytkownika
alert

Postautor: alert » pt sty 29, 2016 11:52 am

Oczywiście zgadzam się z Waszym spojrzeniem że jest w tym Psalmie wyrażony ogrom Bożej Łaski.
Lecz chodzi mi o to jak rozumiecie ten zwrot „ Bo tylko chwilę trwa gniew jego, Ale życzliwość jego całe życie „ czym jest chwila ? i czym całe życie ? czy chodzi o czas ziemskiej pielgrzymki ?
Jezus żyje i wkrótce Powróci

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pn lut 01, 2016 9:13 am

Moim zdaniem "Panie" maja rację :)

Alert pod ten schemat podpiąć można wiele alegorii, np. że owa chwila to czas egzystencji i trwania człowieka w upadku w stosunku do wyzwolenie go i życia wiecznego. I w istocie tak jest bo czym że jest życie tutaj na ziemi w upadku w stosunku do wieczności.

Ale ważniejszym jest moim zdaniem to co autor chciał przekazać w kontekście całościowym fragmentu. Ja uważam że stosunek czasu karcenia do czasu błogosławienia i życzliwości Bożej. Tak było to ukazane w ST. Ten fakt mam być dla nas pokrzepieniem i takie w istocie jest moim zdaniem przesłanie autora.

Wróć do „Potrzeby duchowe”