Córy Nierządnicy, kim są ?

Jeśli szukasz odpowiedzi na jakieś nurtujące Ciebie pytania, dręczą jakieś wątpliwości lub zwyczajnie chciałbyś popisać na jakiś głębszy temat to jest to odpowiednie do tego celu miejsce.

Kto stanowi Wielką Nierządnicę i jej Córy ?

Czas głosowania minął czw lis 24, 2016 11:37 am

1.Wszyscy Ci którzy są w Ekumenii ?
2
40%
2.Tylko przywódcy i liderzy ?
1
20%
3.Czy tylko wierzący postępujący wbrew nauczaniu Biblii ?
0
Brak głosów
4.Albo raczej jest to postać symboliczna uosobienie finansów, zepsucia i sprzedajności. Nie związana bezpośrednio z religią ?
2
40%

Liczba głosów: 5

Zibi

Re: Córy Nierządnicy, kim są ?

Postautor: Zibi » pt kwie 08, 2016 12:40 pm

Nie jestem Tropicielem, mylisz mnie z kimś innym. Czy pisanie na forum to nie rozmowa?

Ilyad

Postautor: Ilyad » pt kwie 08, 2016 12:48 pm

Dlaczego w głosowaniu nie można zaznaczyć że Nierządnicą jest KRK ? Przecież nie ma na świecie drugiej takiej instytucji, której opis pasowałby tak uderzająco.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt kwie 08, 2016 3:43 pm

Ilyad pisze:Dlaczego w głosowaniu nie można zaznaczyć że Nierządnicą jest KRK ? Przecież nie ma na świecie drugiej takiej instytucji, której opis pasowałby tak uderzająco.

Nie ma takiej opcji w ankiecie na zasadzie: "kto jest twoim idolem i dlaczego właśnie Lenin". ;)
:mrgreen:

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » pt kwie 08, 2016 6:53 pm

heheheh ... stare ale jare z tym Leninem. Przypomniałeś mi dobre czasy :mrgreen:

Ilyad pisze:Przecież nie ma na świecie drugiej takiej instytucji, której opis pasowałby tak uderzająco.

I tego do końca nigdy nie mogłem zrozumieć nawet będąc świadkiem pomimo rzekomego podobieństwa.

Zibi pisze:Nie jestem Tropicielem, mylisz mnie z kimś innym.

W takim razie mój błąd. Jednak często piszesz jak on :)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob kwie 09, 2016 4:08 am

Kaznodzieya pisze:
Ilyad pisze:Przecież nie ma na świecie drugiej takiej instytucji, której opis pasowałby tak uderzająco.

I tego do końca nigdy nie mogłem zrozumieć nawet będąc świadkiem pomimo rzekomego podobieństwa.

Ale to przecież nia świadkowe zrozumienie. ŚJ nierządnicę nazywają "światowym imperium religii fałszywej", a Ilyad napisał o KRK.
Nawiasem mówiąc Krk to miasto turystyczne w Chorwacji ale pewnie nie o to mu chodziło. :D
Ja też uważam, że nierządnica to Kościół Katolicki. Wszystko pasuje.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » sob kwie 09, 2016 7:53 am

Datsun pisze:
Kaznodzieya pisze:

Ale to przecież nia świadkowe zrozumienie. ŚJ nierządnicę nazywają "światowym imperium religii fałszywej", a Ilyad napisał o KRK.
Nawiasem mówiąc Krk to miasto turystyczne w Chorwacji ale pewnie nie o to mu chodziło. :D
Ja też uważam, że nierządnica to Kościół Katolicki. Wszystko pasuje.

Imperium światowe religii fałszywej to owszem określenie "świadkowskie" na nierządnicę jak piszesz. Jednak z tym z czym ja się spotykałem w praktyce dnia codziennego to nazywanie KRK nierządnicą, tak samo jak nazywanie jej babilonem. Z tym się nigdy nie zgadzałem. Moja wina gdyż chyba za bardzo ogólnie o tym napisałem w poście. Dziękują za zwrócenie uwagi.

Jednak osobiście się nie zgadzam, że Nierządnica z Objawienie w wizji Jana to KRK. Co nie znaczy że nie można doszukiwać się tu pewnych alegorii skłaniających do takiego zrozumienia zważywszy na historię kościoła. Uważam jednak że Jan nie tak miał widzieć z woli anioła i nie tak zostało mu wyjaśnione kim jest Nierządnica.

Wiem :mrgreen: !!!

Zdaję siebie sprawą ile argumentów można wytoczyć po 2000 lat przeciwko temu co napisałem. Jednak pomimo znajomości ich - tak uważam jak piszę.

kogut

Postautor: kogut » sob kwie 09, 2016 10:20 am

Myślę, że w tym temacie kłania się zrozumienie tzw. myśli semickiej i sposób jej wyrażania.
W 'myśli' hebrajczyków miasto jest... matką i na ogół nazwy miast mają rodzaj żeński w j. hebrajskim, oczywiście.
Np. dziś piszemy: to Jeruzalem (rodzaj nijaki), a raczej powinno być: TA Jerozolima.
Żydzi traktowali miasta jako matki a jej mieszkańców jako jej dzieci.
Odbicie takiego pojmowania znajdujemy w jakimś milionie 'przypadków' w Biblii.
Przykłady:
O literalnych mieszkańcach literalnej Jerozolimy Jezus mówił jak o jej dzieciach:
Jerozolimo, Jerozolimo, zabijająca proroków i kamienująca tych, którzy zostali do niej posłani — jakże często chciałem zebrać twoje dzieci, jak kokoszka zbiera swe kurczęta pod skrzydła! Ale wyście tego nie chcieli. (Mat 23:37)

Również zależne miejscowości podległe jakiemuś większemu miastu nazywano córkami:

Po tych wydarzeniach Dawid pobił Filistynów i zmusił ich do uległości; odebrał też z rąk Filistynów Gat i miejscowości przynależne. (dosłownie: córki - patrz w przekładzie J.Wujka) (1 Kron 18:1)

Mając to w pamięci, nawet jeśli o jakimś mieście mówi się w sensie symbolicznym to również pisarze trzymają się tego schematu, czyli: miasto to matka a jej mieszkańcy lub pochodzące od niej organizacje to dzieci (córy lub synowie).
Np.:

Ale Jerozolima górna jest wolna i ona jest naszą matką. (Gal 4:26)

I tu dochodzimy do Babilonu Wielkiego. To matka, skoro jest metropolią. Jej mieszkańcy, czyli ludzie zaangażowani w praktyki babilońskie a także organizacje od niej zależne to inaczej jej córy/dzieci.
Uściślając... KK ze swoim skażonym kultem, jak już, to raczej jest dzieckiem Babilonu Wielkiego. Babilon jej ponadnarodowy.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » sob kwie 09, 2016 12:08 pm

Ciekawe i wnikliwe spojrzenie. Jadnak równie dobrze w myśl tej interpretacji KRK mogło by być córką owej Nierządnicy zwanej Rzym - jako metropolii.

Kojarzy mi się na szybko przykład córek a zarazem sióst. Nierządnicy Oholah jako Jerozolima i Oholibah - Samaria. oraz znane i opisywane upokorzenie/obnażenie i hańba z rąk Babilończyków.

Awatar użytkownika
Kaznodzieya

Postautor: Kaznodzieya » sob kwie 09, 2016 12:35 pm

eh ... :)

Jeszcze coś mi się przypomniało. Są tacy którzy w osobie tych dwóch sióstr upatrują większego skalania się protestantyzmu niż katolicyzmu.
(Oholibah vs Oholah)

kogut

Postautor: kogut » sob kwie 09, 2016 12:46 pm

'Nierządnica zwana Rzymem'?
Jednak nie przez Biblię...

Są tacy którzy w osobie tych dwóch sióstr upatrują większego skalania się protestantyzmu niż katolicyzmu.

Owszem. Protestantyzm zrobił dobry krok naprzód, jednak... należało zrobić ich dziesięć, dwadzieścia... jeden to za mało, choć mogło 'coś' obiecywać.
Np. w czasie II Wojny Światowej protestanci zachowywali się dokładnie tak samo jak katolicy :-)
Obecnie wciąż wierzą w piekło, Trójcę... ba! nawet w tzw. predestynację...
Co z tego, że uwolnili się od katolicyzmu z jego dogmatami?
Nie wystarczy wysiąść z pociągu, który nie jedzie do celu, należy jeszcze wsiąść do właściwego. Protestantyzm tylko 'wysiadł' :-D

Wróć do „Potrzeby duchowe”