Jezus Chrystus to archanioł Michał?

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
Awatar użytkownika
sabekk

Re: Jezus Chrystus to archanioł Michał?

Postautor: sabekk » pt wrz 07, 2018 9:22 pm

Datsun pisze:Brawo, brawo...
Chłopie, czy Ty w ogóle czytasz to co piszesz? :shock:
Jak już kogoś cytujesz, podajesz jako argument i udowadniasz jako wręcz natchniony tekst to może wytłumaczysz dlaczego akurat nie jest prawdomówny w tym gdzie się z nim nie zgadzasz?
Czekasz na Ilyada?
Myślisz, że on lub ktoś inny takiej hipokryzji nie zauważy?
Litości...

Ot... partner do rozmowy.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt wrz 07, 2018 9:27 pm

Jak chcesz z kimś inteligentnie porozmawiać to sam sobie nie zaprzeczaj. To nie piaskownica.

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » pt wrz 07, 2018 9:38 pm

Datsun pisze:Jak chcesz z kimś inteligentnie porozmawiać to sam sobie nie zaprzeczaj. To nie piaskownica.

Mówiąc "nie" nie zaprzeczałem sobie. To twoja interpretacja owego "nie" usiłuje z tego zaprzeczenie zrobić. Przecież pytałeś "I we wszystkim się zgadzasz z tymi pisarzami, których zacytowałeś?". Twoje pytanie to jakiś argument w tym temacie? To jest dopiero piaskownica.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt wrz 07, 2018 9:44 pm

sabekk pisze:
Datsun pisze:Jak chcesz z kimś inteligentnie porozmawiać to sam sobie nie zaprzeczaj. To nie piaskownica.

Mówiąc "nie" nie zaprzeczałem sobie. To twoja interpretacja owego "nie" usiłuje z tego zaprzeczenie zrobić. Przecież pytałeś "I we wszystkim się zgadzasz z tymi pisarzami, których zacytowałeś?". Twoje pytanie to jakiś argument w tym temacie? To jest dopiero piaskownica.

SKUP SIĘ:
CYTUJESZ TYCH PISARZY JAKO AUTORYTET, UDOWADNIASZ ŻE ICH PISMA SĄ WIARYGODNE I JEDNOCZEŚNIE SAM SIĘ Z NIMI NIE ZGADZASZ.

To jak to nazwać? :)

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » pt wrz 07, 2018 9:54 pm

Datsun pisze:SKUP SIĘ:
CYTUJESZ TYCH PISARZY JAKO AUTORYTET, UDOWADNIASZ ŻE ICH PISMA SĄ WIARYGODNE I JEDNOCZEŚNIE SAM SIĘ Z NIMI NIE ZGADZASZ.

No to co, rozmawiamy dalej, czy nadal swoją własną interpretacją mojej odpowiedzi będziesz wymachiwał niczym przełomem w tym temacie?

Datsun pisze:To jak to nazwać? :)

Moje "nie"? Odpowiedzią na twoje pytanie. Ewidentnie nie interesuje cię co w tych trzech literach wyraziłem, tylko interesują cię te dziesiątki, a zaraz i setki, którymi opisujesz tylko to, co w owych trzech literach chcesz zobaczyć.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » sob wrz 08, 2018 6:17 am

Przepraszam bardzo ale nie da się Ciebie traktować poważnie, niestety.
Nawet nie pytam z czym się z nimi nie zgadzasz, bo tak naprawdę wystarczy tylko jedna sprawa (a jest ich zapewne więcej). Ich pisma cytujesz jako autorytet ale robisz to obłudnie tylko wtedy gdy ich treść pasuje do światopoglądu. To co nie pasuje to zwyczajnie odrzucasz.
Wcięłeś się w ten wątek bo myślałeś, że zabłyśniesz? :)
Niestety ale nie wyszło... :roll:

Iskierka

Postautor: Iskierka » sob wrz 08, 2018 8:40 am

sabekk pisze:
Wiesz, ale nie przypominam sobie aby to był cytat z Biblii.

Ja też nie, no jednak...

(Biblia Warszawska, Rz 16:14)
14. [b]Pozdrówcie
[color=#008000]Asynkryta
, Flegonta, Hermesa, Patrobę, Hermasa i braci, którzy są z nimi.

W zasadzie to się nie zdarza u Pawła, aby dublem podkreślał, jak bardzo mu zależny na pozdrowieniu konkretnej osoby.
Skoro zatem
...[/b][/color]

Hermes i Hermas to imię jednej osoby czy dwóch? Taki mały myk w literówce, pomyłka czy bardzo podobne dwa różne imiona? Sabekk -czy mam rozumieć, że ten "Pasterz" jest autorstwa tego Hermasa, którego pozdrawiał apostoł Paweł i dlatego uznawano go wtedy za natchnione Pismo?

sabekk pisze:
Datsun pisze:SKUP SIĘ:

No to co, rozmawiamy dalej, czy nadal swoją własną interpretacją mojej odpowiedzi będziesz wymachiwał niczym przełomem w tym temacie?

Datsun pisze:To jak to nazwać? :)

Moje "nie"? Odpowiedzią na twoje pytanie. Ewidentnie nie interesuje cię co w tych trzech literach wyraziłem, tylko interesują cię te dziesiątki, a zaraz i setki, którymi opisujesz tylko to, co w owych trzech literach chcesz zobaczyć.

Datsunie, ja nie odebrałam tego co pisze Sabekk jako udowadnianie wiarygodności "PASTERZA" Hermasa, ale pokazanie, że tak inni do III wieku uznawali, że to natchnione pismo.
Myślę, że to całe nieporozumienie między Wami ( o czym czytam powyżej) wynika z tego, że TY kierujesz uwagę tylko na Biblię w temacie "czy archanioł Michał to Jezus", natomiast Sabekk podpiera się innym źródłem, m.in. "Pasterzem", który zaliczano kiedyś do pism natchnionych.

Sabekk - jakkolwiek rozumiem Twój punkt widzenia to zauważ, że Biblia, nawet w różnych przekładach, jest nam obecnie bliższa i stanowi teraz autorytet, natomiast inne źródła albo są zapomniane, albo nie każdy ma czas wertować historię, stąd skoro są różne płaszczyzny w dyskusji, raczej nie dojdzie do jedności.
Czy zrozumiale wyraziłam swoje zdanie, czy ja już nie kumam, o co Wam Panowie chodzi? :)

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » sob wrz 08, 2018 10:52 am

Iskierka pisze:
sabekk pisze:
Datsun pisze:Wiesz, ale nie przypominam sobie aby to był cytat z Biblii.

Ja też nie, no jednak...

(Biblia Warszawska, Rz 16:14)
14. [b]Pozdrówcie
[color=#008000]Asynkryta
, Flegonta, Hermesa, Patrobę, Hermasa i braci, którzy są z nimi.

W zasadzie to się nie zdarza u Pawła, aby dublem podkreślał, jak bardzo mu zależny na pozdrowieniu konkretnej osoby.
Skoro zatem
...[/b][/color]

Hermes i Hermas to imię jednej osoby czy dwóch? Taki mały myk w literówce, pomyłka czy bardzo podobne dwa różne imiona?

Musiałem to pisać już chyba padając na ryj po dniu roboty. Jak już wspomniałem...

Cytat:
viewtopic.php?f=46&t=682&p=24897#p24897
sabekk
"taka dwunastaka dziennie bita"

Oczywiście to dwa różne imiona.

Iskierka pisze:Sabekk -czy mam rozumieć, że ten "Pasterz" jest autorstwa tego Hermasa, którego pozdrawiał apostoł Paweł i dlatego uznawano go wtedy za natchnione Pismo?

"Dalej, ponieważ tenże sam apostoł w pozdrowieniach zawartych pod koniec Listu do Rzymian, wspomina między innymi Hermasa, któremu się przypisuje księgę Pasterza, trzeba wiedzieć, że niektórzy i to poddają w wątpliwość i nie zaliczają jej do rzędu pism uznanych. Inni natomiast ją uważają za nieodzowną dla tych, co pobierają przedwstępną naukę elementarną. Przeto, jak wiemy, czyta się ją publicznie w kościołach i znalazłem, że czerpali z niej niektórzy najstarsi pisarze. Tyle niech wystarczy, , które z pism bożych są niewątpliwe, a które z nich nie są uznawane przez wszystkich."
(Euzebiusz "Historia Kościelna")

Innymi słowy Euzebiusz, jak i wielu innych, przypisuje autorstwo "Pasterza" Hermasowi z pozdrowień z Listu do Rzymian. Czy słusznie?

"Pasterz Hermasa, (...) Księga ta zyskała kanoniczną powagę w opinii Ireneusza, Tertuliana z jego przedmontanistycznego okresu, Klemensa Aleksandryjskiego i Orygenesa. ; kanon Muratoriego natomiast zezwala jednak tylko na prywatną jej lekturę i odrzuca jej przynależność do ksiąg prorockich i apostolskich dlatego, że Hermas, brat rzymskiego biskupa Piusa, dopiero co napisał Pasterza w Rzymie. Orygenes i późniejsi niesłusznie uważali Hermasa, o którym wspomina List do Rzymian (16, 4), za autora tej księgi; (...)"
(Berthold Altaner, Alfred Stuiber - "Patrologia")

Atmosfera była różna, jak widzisz. Generalnie chodziło mi o odtworzenie tej atmosfery w cytatach, jakie podałem. Chyba się udało sądząc po reakcji @Datsuna, wykazując, że "Michał to Jezus" nie jest wynalazkiem SJ. Ja sam nie uważam tego Heramsa z Rzymian za autora Pasterza i w następnych dwóch-trzech postach miałem podać te cytaty, które zapodałem powyżej. No niemniej ta atmosfera była potrzebna do tego, o czym mam zamiar pisać kontynuując ta rozmowę. Tyle, że zamiast tego na razie obkładamy się z @Datsunem poduchami patrząc jak pierza lecą. Zróbmy przerwę ze dwa-trzy dni. Niech opadną i wrócimy do rozmowy.

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » ndz wrz 09, 2018 6:54 am

swietykopniety pisze:Sabekk, tu tylko i wyłacznie Datsunik ma rację ;) ;) ;) innych wyzywa od fanatyków a sam nie dość ze kłamie to jeszcze wyrzuca z forum bo piszą, ze jest kłamca ;) ALE DATSUNIK TO OCZYWIŚCIE ANI KŁAMCA ANI FANATYK ;)

Ale żeś se wybrał nik tym razem :D
Wiem, tylko mówienie mu o tym głośno sprawi, że znowu cię kopnie. Pozwól nich pierza opadną. Za chwilę weźmiemy się za wersety biblijne i niech chociaż owe będą osadzone w jakimś spokojniejszym kontekście. Choć obawiam się, że gdy do @Datsuna dotrze co one rzeczywiście zawierają... znowu złapie za poduchy i pierza lecieć będą.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » ndz wrz 09, 2018 7:06 am

sabekk pisze: Za chwilę weźmiemy się za wersety biblijne i niech chociaż owe będą osadzone w jakimś spokojniejszym kontekście. Choć obawiam się, że gdy do @Datsuna dotrze co one rzeczywiście zawierają... znowu złapie za poduchy i pierza lecieć będą.

Oj bezczelny jesteś, naprawdę...
I niestety znowu prowokujesz pyskówkę.
Naprawdę nie potrafisz inaczej?

Wróć do „Jezus Chrystus”