Odwieczny Syn, który stworzył wieki

Osoba Jezusa Chrystusa oraz nasze z Nim relacje
korba

Re: Odwieczny Syn, który stworzył wieki

Postautor: korba » pn lut 20, 2017 12:45 pm

A tak nawiasem mówiąc, to... skoro Jezus został przez Ojca ZRODZONY to gdzie był przed swoim zrodzeniem?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn lut 20, 2017 4:39 pm

korba pisze:A tak nawiasem mówiąc, to... skoro Jezus został przez Ojca ZRODZONY to gdzie był przed swoim zrodzeniem?

Ja nawet nie próbuję tego pojąć. Bo jak zwykły człowiek może to ogarnąć i zrozumieć?

korba

Postautor: korba » pn lut 20, 2017 5:10 pm

Datsun pisze:Ja nawet nie próbuję tego pojąć. Bo jak zwykły człowiek może to ogarnąć i zrozumieć?

Potrafię to zrozumieć. Jednak wciąż mi się nasuwa pytanie: dlaczego Bóg uzywa dla nas, ludzi terminów i pojęć dla nas zrozumiałych i nasuwających proste zrozumienie? Dlaczego konsekwentnie używa słowa ZRODZIĆ w kontekście swojego syna, skoro wystarczyłoby napisać: Istnieje wiecznie, tak jak sam o sobie napisał? Przecież i jedno i drugie potrafimy pojąć. Bogu Ojcu przypisujemy wieczność a jego synowi, też wieczność, choć został zrodzony?
Uważam to za pewną niekonsekwencję w odczytywaniu po prostu tekstu Biblii.
Nie zasłaniam się niepoznawalnością Boga. Na pewno jest wiele aspektów nam nie do końca pojętych. Tylko czy te terminy, które Bóg nam przekazują, nie są dla nas zrozumiałe?
Dlaczego miałbym wyciągać wniosek, że ktoś nie miał początku, gdy sam Bóg mówi o nim, ze go zrodził/spłodził?
Nie wiemy co oznacza ten termin? Początek istnienia.
Owszem, są skomplikowane wywody dowodzące, że to jakieś niekończące się rodzenie itd.
Sorry, ale wtedy jakoś Bóg przekazując nam takie informacje raczej komplikowałby zrozumienie Biblii niż jej poznanie.
Z drugiej strony... co jest ZŁEGO w zrozumieniu tego, że skoro Jezus został ZRODZONY to znaczy, że miał początek?
CO JEST ZŁEGO? Jaka krzywda się dzieje tym, którzy po prostu tak to rozumieją?
W czym tkwi błąd? Bo nie chcą uznać FILOZOFII? :-)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pn lut 20, 2017 5:33 pm

Niestety w niektórych środowiskach chrześcijańskich zwyczajnie nie dopuszcza się innego niż "Trójca" pojmowania Boga, a co za tym idzie Jego Syna.
Ja nie widzę w tym nic złego. Każdy pojmuje Boga tak jak potrafi. Gorzej gdy ktoś nie toleruje innego zrozumienia i nazywa takich heretykami. To jest chore...

korba

Postautor: korba » pn lut 20, 2017 5:57 pm

Datsun pisze:Ja nie widzę w tym nic złego. Każdy pojmuje Boga tak jak potrafi. Gorzej gdy ktoś nie toleruje innego zrozumienia i nazywa takich heretykami. To jest chore...

Nie dziwiłbym się temu tak do końca. Przecież nie można wszystkich nauk ludzkich tolerować, są ku temu jakieś granice. W Biblii były wymienione osoby, które zbór miał wyrzucić ze względu na to, ze głosiły inne nauki niż głosił zbór. Inaczej pojęcie czegoś takiego jak herezja przestanie istnieć. Ale to inny temat.

Dla mnie, skoro Biblia uczy, że Jezus został ZRODZONY, to tak też pojmuję ten termin. Zaczął istnieć. Po co kombinować? :lol:

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn lut 20, 2017 6:30 pm

korba pisze:A tak nawiasem mówiąc, to... skoro Jezus został przez Ojca ZRODZONY to gdzie był przed swoim zrodzeniem?

Słuszne pytanie korba ...Nigdy bym na to nie wpadła :) Może ktoś zna odpowiedz :D
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

Awatar użytkownika
morwa

Postautor: morwa » pn lut 20, 2017 6:37 pm

Datsun pisze:Niestety w niektórych środowiskach chrześcijańskich zwyczajnie nie dopuszcza się innego niż "Trójca" pojmowania Boga, a co za tym idzie Jego Syna.
Ja nie widzę w tym nic złego. Każdy pojmuje Boga tak jak potrafi. Gorzej gdy ktoś nie toleruje innego zrozumienia i nazywa takich heretykami. To jest chore...

Datsunie,
W większości środowisk chrześcijańskich postrzega się Boga jako "trójcę" a tych którzy odrzucają ten dogmat jest mniejszość...
Tak,masz rację ktoś kto nie uznaje trójcy uważany bywa za heretyka który uległ zwiedzeniu.
A co najgorsze twierdzi się,że osoba nie uznająca tej nauki nie jest chrześcijaninem.
1Kor 4:5 bw "Przeto nie sądźcie przed czasem

korba

Postautor: korba » pn lut 20, 2017 9:23 pm

No właśnie... dlaczego wierzący w tzw. Trójcę uznają za heretyków tych, co jej nie uznają?
Zauważam,ze tzw. TOLERANCJA nie dział w dwie strony :-D
Mi osobiście to nie przeszkadza, gdyż zauważam, że wyznawcy religii wierzących w Trójcę tak naprawdę jej do końca nie rozumieją, a gdy chce się im ją wyjaśnić w wersji oficjalnej ich kościoła to sami czują ZONG.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt lut 21, 2017 5:40 am

Gdy nie ma miłości u wierzących to wtedy robią się waśnie, oskarżenia o herezję, doktrynerstwo itp. Niektórym ludziom przesłania to cały widok, niestety. Chyba każdy z czymś podobnym się kiedyś zetknął.

korba

Postautor: korba » wt lut 21, 2017 10:17 am

Datsun, a dla ciebie osobiście jest jakaś nauka, którą nazwałbyś herezją?

Wróć do „Jezus Chrystus”