Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Awatar użytkownika
Datsun
Posty: 2813
Rejestracja: pt wrz 11, 2015 6:34 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: Datsun » ndz maja 27, 2018 7:20 am

korba pisze:
Datsun pisze:Tak więc w skrócie mówiąc Pan Jezus po śmierci najpierw był w Raju, a potem poszedł do hadesu i tam najprawdopodobniej zwiastował duchom zmarłych o czym mówi cytowany wcześniej tekst z listu 1 Piotra 3:18-20. Zmartwychwstanie to połączenie ducha z ciałem. W przypadku Pana Jezusa, który zmartwychwstał jako pierwszy, było to ciało uwielbione (Fil.3:21).

No to się nachodził, tylko, że... wprowadzasz trochę zamieszania:

"Nachodził się"? :)
korba pisze:1. Skąd wiesz, że Jezus głosił 'duchom zmarłych' skoro tekst z 1 Piotra 3:19 podaje raczej: 'W tym też stanie poszedł i głosił duchom będącym w więzieniu'. Piotr nie wspomina, że to duchy zmarłych. A ty skąd wiesz?

Jak to Piotr nie wspomina? :? Wspomina i to niezwykle wyraźnie, tylko uważnie przeczytaj. Dokładnie w kontekście tej wypowiedzi pisze tak:
1 Piotr. 4:6
6. W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży.
(BW)

korba pisze:
2. No i zasadnicza sprawa, jeśli dobrze cię zrozumiałem, w chwili śmierci umarło tylko ciało ale duch cały czas żył i sobie wędrował od raju do hadesu. Potem w chwili zmartwychwstania dołączyło do ducha Jego ciało. Zgadza się? Dobrze cię zrozumiałem? Tylko, że dalej jest problem... bo Piotr zaznacza, że Jezus został OŻYWIONY W DUCHU. Jak można ożywić coś, co cały czas żyło...? Kiedy Jezus jako duch został ożywiony?

Dobrze wszystko zrozumiałeś i masz szacun za coś, a mianowicie że starasz się zrozumieć czyjeś stanowisko chociaż się z nim nie zgadzasz. I o to chodzi. Nie musimy się zgadzać ale spróbujmy się chociaż zrozumieć, prawda? :)
Odnośnie Twojego zapytania.
Słowo "ożywiony" to greckie słowo "dzo opoieo": ożywić, przywrócić do życia, wskrzesić, ocucić (Konkordancja Stronga, słowo nr.2227).
Rozumiem to w ten sposób:
Pan Jezus w chwili śmierci oddał swojego ducha Ojcu (Łuk.23:46). Zaraz po śmierci poszedł do hadesu o czym wspomina Pismo (Dz.Ap.2:27). W hadesie duchy zmarłych śpią ale jak w każdym śnie można się na chwilę obudzić lub ocknąć i być może taką właśnie chwilę opisuje Pan Jezus w opisie o bogaczu i Łazarzu. Pan Jezus poszedł do hadesu nie spać i odpoczywać ale działać i "ożywiony w duchu" lub jak też oddają inne przekłady "powołany do życia Duchem" (BT) jako w pełni żywa istota duchowa głosił umarłym Ewangelię i pokonawszy śmierć (2 Tym.1:10) poszedł do Raju.
korba pisze:
Jak dla mnie to znów rozminięcie się w czasie. Wciąż nie wiadomo, gdzie był Jezus przez te trzy dni.

Jak to nie wiadomo...
Wszystko wiadomo, tylko trzeba czytać i uwierzyć w to co na ten temat uczy Biblia. ;)
Są rzeczy tylko pozornie sprzeczne. Biblia nie uczy, że Pan Jezus był trzy dni w hadesie i trzy dni w Raju. Przeczytawszy uważnie widzimy, że jeszcze tego samego dnia gdy umarł poszedł do Raju i że po śmierci był w hadesie. Nie ma więc sprzeczności, kwestia tylko chronologicznego zrozumienia i konfrontacji ze wszystkimi fragmentami Biblii, które cokolwiek o tym mówią.

christianinroman
Posty: 286
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 7:26 pm

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: christianinroman » wt cze 26, 2018 10:05 am

Rzadko zabieram głos, ale w tym temacie ( nie mającym wpływu na zbawienie wierzących w Jezusa, gdyż to nie należy do fundamentalnych nauk Jezusa ) chciałbym tę dyskusję poszerzyć o swoje spostrzeżenia.
1. 1 Piotra 3.19 :,, w którym i w strażnicy duchom poszedłszy ogłosił." ( Pi; Przekład dosłowny, UBG, KJV ). Nie jest napisane co ogłosił i jakim duchom.
Następny wers 20-ty pokazuje ludzi nieposłusznych Bogu i jego słudze Noemu, który był głosicielem sprawiedliwości przed nadejściem potopu. I jeszcze nam podaje Duch Święty w liście Judy wiersz 6,, Aniołów także (...) na sądu wielkiego dnia więzami wiecznymi pod mrokiem zachował." ( Pi, UBG; por. Rodzaju 6.1-8 ). Z 1 Piotra 4.1-7 wynika że ludziom martwym ( gr. ,,nekrois"; por. Mateusza 8.22 ) za życia w ciele była głoszona ewangelia, gdyż w innym przypadku by znaczyło że można modlić się za umarłymi by Bóg nad nimi się ulitował i zbawił ich np. przez czyściec. Hebrajczyków 9.27-28 mówią nam, że po śmierci ciała, bezbożnych czeka sąd. Takie mam zrozumienie w tym temacie.

Natan
Posty: 880
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:04 am

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: Natan » pt wrz 14, 2018 4:33 pm

korba pisze:
christianinroman pisze:Następny wers 20-ty pokazuje ludzi nieposłusznych Bogu i jego słudze Noemu,

No nie do końca. Werset 20 brzmi:
które niegdyś okazały nieposłuszeństwo, gdy cierpliwość Boża wyczekiwała za dni Noego — w czasie budowy arki, w której niewiele osób, to jest osiem dusz, zostało bezpiecznie przeprowadzonych przez wodę.


Cały czas mowa o DUCHACH, które były nieposłuszne za dni Noego. Nie ma mowy, że to ludzie byli nieposłuszni.
Jakie to duchy były nieposłuszne za dni Noego? Aniołowie.


Niekoniecznie chodzi tu o aniołów. Bowiem jest napisane, że cierpliwość Boża wyczekiwała. Cierpliwość Boża nie oczekiwała na okazanie skruchy przez aniołów. Aniołowie bowiem, gdy schodzą z dobrej drogi już nie mają możliwości powrotu. Zatem chodzi tu o ludzi nieposłusznych, którzy obecnie funkcjonują jako bezcielesne duchy po tamtej, niewidzialnej dla nas stronie rzeczywistości.

Przemawia za tym także ten werset, zaraz w następnym rozdziale:
"Bo właśnie po to nawet martwym została ogłoszona ewangelia, aby poddani byli sądowi jako ludzie w ciele, a w duchu by żyli według Boga". [1 Piotra 4:6, Przekład Remigiusza Popowskiego NT].

christianinroman
Posty: 286
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 7:26 pm

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: christianinroman » sob wrz 15, 2018 11:58 pm

Natanie, drogi Bracie, po tym jak skomentowałeś 1 list Piotra 4.6 może ktoś uwierzyć że jednak wyznawcy restytucji mają rację-jak kawa na ławę wykazałeś na danie ,,drugiej szansy" ludziom nieposłusznym zwiastowaniu im sprawiedliwości Bożej przez Noego ( 2 list Piotra 2.5,9). W 1ym liście 4.6 Piotr nie pisze jakim umarlym głoszono ewangelię.Objawienie 20.11-15. Pan Jezus objawia Janowi jak będzie wyglądał Sąd Boży. Widzimy tam tylko umarłych, których uczynki są zapisane w księgach. Pozdrawiam w Panu Jezusie

Natan
Posty: 880
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:04 am

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: Natan » wt wrz 18, 2018 8:01 am

christianinroman pisze:Natanie, drogi Bracie, po tym jak skomentowałeś 1 list Piotra 4.6 może ktoś uwierzyć że jednak wyznawcy restytucji mają rację-jak kawa na ławę wykazałeś na danie ,,drugiej szansy" ludziom nieposłusznym zwiastowaniu im sprawiedliwości Bożej przez Noego ( 2 list Piotra 2.5,9). W 1ym liście 4.6 Piotr nie pisze jakim umarlym głoszono ewangelię.Objawienie 20.11-15. Pan Jezus objawia Janowi jak będzie wyglądał Sąd Boży. Widzimy tam tylko umarłych, których uczynki są zapisane w księgach. Pozdrawiam w Panu Jezusie


Nie wiem, jak to rozumieć. Nie rozciągałbym tego na wszystkich ludzi, jacy kiedykolwiek żyli. Wielu bowiem było takich, którzy rozmyślnie odrzucili ewangelię, stąd nie będzie im dana druga szansa. 1 Koryntian 1:18 i 2 Koryntian 2:15 mówią o ludziach dostępujących zbawienia już tu i teraz, oraz o ludziach ginących w swoich grzechach (idących na potępienie) także tu i teraz. Znany nauczyciel Biblii, David Pawson utrzymuje, że ludzie z czasów Noego byli wyjątkiem. Ja jednak skłaniam się do poglądu, że apostoł Piotr użył ich jedynie jako przykładu ludzi z czasów poprzedzających przyjście Chrystusa. Rozumiem to tak, że Pan Jezus ogłosił swój triumf nad grzechem, śmiercią i diabłem jako nowinę nieznaną ludziom z epoki przedchrześcijańskiej. Według woli Boga oni powinni się dowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach w historii ludzkości.

Mnie chodziło tylko o udowodnienie, że duchy, których odwiedził Chrystus to nie aniołowie, lecz ludzie w swoim bezcielesnym stanie przed powszechnym zmartwychwstaniem. Bibliści przyznają, że teksty z 1 Piotra 3:18-20 i 4:6 należą do jednych z najtrudniejszych do wyjaśnienia w całej Biblii.

Czego jednak możemy być absolutnie pewni?

1) Duchy, o których mowa to duchy zmarłych.
2) Chrystus ich odwiedził.
3) Zbawiciel przedstawił im ewangelię.

Pozostałe treści najwyraźniej znane były zarówno apostołowi Piotrowi, jak i jego czytelnikom.

christianinroman
Posty: 286
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 7:26 pm

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: christianinroman » pt wrz 21, 2018 7:07 am

Myślałem Natanie że już wyszedłeś ze sposobów przedstawienia doktryn biblijnych metodami CK ŚJ
Nie można na podstawie jednego !!! fragmentu Pisma Świętego budować nauki. Musi ona być zgodne z innymi fragmentami Pisma. Nie interesują mnie bibliści ani jakikolwiek inny ludzki nauczyciel,gdyż są tylko ludźmi.Ze Słowem Bożym
nie dyskutuje się. W 1 Piotra 3.20 jest mowa o ludziach z czasów Noego. Jeżeli Noe był zwiastunem (heroldem) sprawiedliwości to ludzie ci otrzymali już wyrok od Boga, zginęli w wodach potopu. Byli to ludzie bezbożni-2 Piotra 2.5, którzy nie pokutowali ze swoich bezbożnych uczynków.

Ilyad
Posty: 1226
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 6:56 am

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: Ilyad » pt wrz 21, 2018 10:52 am

christianinroman pisze:Myślałem Natanie że już wyszedłeś ze sposobów przedstawienia doktryn biblijnych metodami CK ŚJ
Nie można na podstawie jednego !!! fragmentu Pisma Świętego budować nauki. Musi ona być zgodne z innymi fragmentami Pisma. Nie interesują mnie bibliści ani jakikolwiek inny ludzki nauczyciel,gdyż są tylko ludźmi.Ze Słowem Bożym
nie dyskutuje się. W 1 Piotra 3.20 jest mowa o ludziach z czasów Noego. Jeżeli Noe był zwiastunem (heroldem) sprawiedliwości to ludzie ci otrzymali już wyrok od Boga, zginęli w wodach potopu. Byli to ludzie bezbożni-2 Piotra 2.5, którzy nie pokutowali ze swoich bezbożnych uczynków.


Zgadzam się z br. Natanem.
Romanie, zauważ że Pismo też jasno mówi, że dla upadłych aniołów nie ma przebaczenia:

Jud 1:6-7: "Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu; Tak też Sodoma i Gomora i okoliczne miasta, które w podobny do nich sposób oddały się rozpuście i przeciwnemu naturze pożądaniu cudzego ciała, stanowią przykład kary ognia wiecznego za to."

Natomiast w omawianym tekście z listu Piotra występuje słowo "euangelion"-to samo które występuje w przypadku głoszenia Ewangelii ludziom (tylko!). Więc Pan Jezus głosił owym duchom Ewangelię. Jaki by to miało sens głosić Ewangelię zgubionym aniołom, skazanym na Jezioro Ogniste ?

christianinroman
Posty: 286
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 7:26 pm

Re: Prawdziwy i fałszywy obraz Boga

Postautor: christianinroman » pt wrz 21, 2018 7:22 pm

Ale gdzie ja napisałem że upadlym aniołom Pan Jezus głosił? Piotr w dwóch różnych miejscach swoich listów pisze o Panu Jezusie i o Noem.
Noe głosił i Pan głosił. Treści przesłań nie znamy.


Wróć do „Istota Boga”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości