dyskusja o Trójcy

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
GrzegorzS04

Re: dyskusja o Trójcy

Postautor: GrzegorzS04 » ndz kwie 22, 2018 7:27 pm

I niech tak pozostanie zgodnie z zasadą z 14 rozdziału Listu do Rzymian.

(5) Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
ORAZ:
(22) Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem.
...
(23) Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem.

Osobiście NIE "JEM" w sensie duchowym ( nie przyswajam) nauki o trójcy,bo takie mam przekonanie w harmonii z własnym sumieniem.
Nie dostrzegam bowiem tej nauki w Słowie Bożym.
NIE POTĘPIAM tych którzy ją "JEDZĄ" bo nie chcę wkraczać w ich przekonanie,które mają przed BOGIEM.
W odróżnieniu od większości trynitarian nie osądzam inaczej wierzących podejrzewając ich o herezje która sprowadzają potępienie wieczne.

Iskierka

Postautor: Iskierka » pn kwie 23, 2018 5:43 am

Natan pisze:Opowiem Wam pokrótce, dlaczego wierzę w Jednego Boga w Trzech Osobach.

Zgadzam się z Arielem, że Biblia wyraźnie nie wykłada nauki o Trójcy. Nie ma takiego rozdziału w Piśmie lub fragmentu, w którym Pan Jezus lub któryś apostoł wykładałby drobiazgowo tę naukę.

Mój Przyjaciel, bardzo rozumny, mądry i oczytany człowiek powiedział mi kiedyś mniej więcej coś takiego: "Walka z Trójcą to zasłona dymna. Tu chodzi o Chrystusa. Tu chodzi o zrobienie z Niego innego Jezusa, ogołoconego z Boskości, który nie jest prawdziwym, objawionym w Biblii Zbawicielem".

Na koniec zaświadczam: Oddaję chwałę Bogu Ojcu, przez Jezusa Chrystusa i w Duchu Świętym. Oddaję też chwałę Panu Jezusowi i wyznaję Go moim Panem i Bogiem. Oddaję też chwałę Duchowi Świętemu, którego także uznaję za Osobę Boską. Boga Ojca uznaję w ślad za starożytnymi za Źródło Boskości Syna przez zrodzenie, a Ducha Św. przez pochodzenie. Zrodzenie Syna i pochodzenie Ducha są odwieczne. Chwała niech będzie Bogu w Trójcy Jedynemu. Amen.

Dziękuję Natanie za świadectwo Twojej wiary. Jeśli chodzi o dogmat Trójcy, to co do Boskości Pana Jezusa, niektórzy z czasem uznali ten fakt, ale natomiast nie przyjmują tego, że Duch Święty jest Osobą. Do tego mnie osobiście przekonały wersety biblijne, gdy sama bez pomocy "strażnic" czytałam Biblię ( żadne inne opracowania), nawet wtedy gdy byłam w organizacji, ale organizacja akcentuje tylko te wersety, które mówią, że to tylko moc, pomija te, które wskazują na to, że jest to Osoba, albo tłumaczą, że to tylko personifikacja.

Pan Jezus był zapowiedzianym Mesjaszem, Synem Bożym, miał Moc, w Niego nie uwierzyli Ci co Go widzieli, słyszeli, pomimo wielu Cudów, Jego nie słuchali, chociaż mówił "jak moc mający a nie jak uczeni w Piśmie".
Cóż się więc dziwić, że i teraz nie do każdego przychodzi zrozumienie? Wierzę, że wszystko jest w ręku Boga, My nie przyśpieszymy Bożego dzieła zbawienia, każdy ma swój czas, ale tylko Ojciec i Syn wiedzą, którzy są Jego. :)

Czasami nie ma sensu trwonić czasu na dysputy, jeśli widzimy, jak sam zauważyłeś - cytuję: "najwięcej jest takich antytrynitarzy, którzy nie bardzo są oddani wielbieniu i modlitwie. Natomiast uwielbiają się spierać, debatować i krytykować"...... ale i trynitarze też uparcie debatują, jakoby to od Nich zależało czyjeś zbawienie, a potem tylko frustracja. Poza tym sam doświadczyłeś niemiłych sytuacji z powodu swojego przekonania.

Dobrze napisał apostoł Piotr "Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej,lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem..."(1 Pi 3: 15,16)

GrzegorzS04 pisze:W odróżnieniu od większości trynitarian nie osądzam inaczej wierzących podejrzewając ich o herezje która sprowadzają potępienie wieczne.
[/b]

Powiedzieć w co i jak wierzę, to jedno - wypowiadać, że ktoś jest heretykiem, to już inna sprawa....i znów List Judy 9,a w nim takie słowa , ".....nie ośmielił się wypowiadać bluźnierczego sądu, lecz rzekł: Niech Cię Pan potępi"...myślę, że tego musimy się wszyscy nauczyć. :)

christianinroman

Postautor: christianinroman » pn kwie 23, 2018 6:00 am

Natanie, proszę mi pokazać chociażby jedno miejsce gdzie w NT jest modlitwa do Ducha Świętego lub uwielbianie Ducha Świętego. Pamiętajmy o ostrzeżeniu z Objawienia 22:18-20.
Pozdrawiam Was Roman

Natan

Postautor: Natan » pn kwie 23, 2018 2:04 pm

christianinroman pisze:Natanie, proszę mi pokazać chociażby jedno miejsce gdzie w NT jest modlitwa do Ducha Świętego lub uwielbianie Ducha Świętego. Pamiętajmy o ostrzeżeniu z Objawienia 22:18-20.
Pozdrawiam Was Roman

Bracie Romanie,

Już cytuję:

1 Piotra 4:14

"Jeśli was znieważają dla imienia Chrystusa, jesteście błogosławieni, gdyż Duch chwały i Duch Boga spoczywa na was; wprawdzie
przez nich jest spotwarzany, ale przez was doznaje chwały" (Przekład Toruński Nowego Przymierza).

"Jeśli was znieważają dla imienia Chrystusa, jesteście błogosławieni, gdyż Duch chwały i Duch Boży spoczywa na was; oni Mu bluźnią, ale u was oddaje się Mu chwałę". [Przekład Bolesława Goetze].

Podobnie: Biblia Brzeska, Biblia Gdańska, Uwspółcześniona Biblia Gdańska, Biblia Króla Jakuba (King James Version), Nowa Biblia Króla Jakuba (New King James Version); Literal Translation of the Bible (Dosłowny przekład Biblii J. P. Greena), itp.

Według tego tekstu prześladowcy chrześcijan znieważają Ducha Świętego lub bluźnią Mu swoimi wrogimi poczynaniami. Natomiast chrześcijanie oddają Mu chwałę.

Zatem ostrzeżenie z Księgi Objawienia 22:18-20 się do mnie nie odnosi.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt kwie 24, 2018 7:06 am

SŁOWNIK PWN

chwała
1. «powszechne uznanie, cześć»
2. «chluba, ozdoba»
3. «zaszczyt, honor»

Oddawać chwałę czy też ją przyjmować ma szerszy zakres znaczeniowy i nie zawsze oznacza kierowanie modlitw do KOGOŚ czy też ich odbieranie.
Wniosek taki wysnuć można na podstawie wielu tekstów biblijnych.
Przykłady
J 5:44 bg "Jakoż wy możecie wierzyć, chwałę jedni od drugich przyjmując, ponieważ chwały, która jest od samego Boga, nie szukacie?"

(ludzie mogą przyjmować chwałę jedni od drugich)

J 17:22 bg "A ja tę chwałę, którąś mi dał, dałem im, aby byli jedno, jako my jedno jesteśmy;"
Kor 4:5 bg "A tak nie sądźcie przed czasem, ażby Pan przyszedł, który też oświeci, co skrytego jest w ciemności i objawi rady serc; a tedy każdy będzie miał chwałę od Boga."

(Odbiorcami chwały od Boga mogą być ludzie.)

2Kor 3:11 bw "Jeśli bowiem chwałę miało to, co przemija, daleko więcej jaśnieje w chwale to, co trwa."

(Chwała bywa przypisywana również CZEMUŚ a nie zawsze KOMUŚ)

Podobnych tekstów s Biblii odnajdujemy więcej.

christianinroman

Postautor: christianinroman » wt kwie 24, 2018 8:12 am

Wybacz Bracie Natanie, ale to była podchwytliwa moja prośba, bo chciałem zobaczyć i pokazać czytelnikom tego forum jakim UBOGIM przekładem jest Biblia Warszawska (Brytyjka, chociaż z nią były moje początki 33 lata temu). Dopiero niedawno zobaczyłem ten tekst z listu Piotra w UBG. Duch Boży może i ma być wielbiony przez uczniów i uczennice Jezusa. Zobacz Natanie że ,, chrześcijanin" tylko 3 RAZY jest użyty w NT, a o uczniach czytamy przez cały NT.

tylkoJahwe

Postautor: tylkoJahwe » wt kwie 24, 2018 9:32 am

GrzegorzS04 pisze:I niech tak pozostanie zgodnie z zasadą z 14 rozdziału Listu do Rzymian.

(5) Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
ORAZ:
(22) Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem.
...
(23) Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem.

Osobiście NIE "JEM" w sensie duchowym ( nie przyswajam) nauki o trójcy,bo takie mam przekonanie w harmonii z własnym sumieniem.
Nie dostrzegam bowiem tej nauki w Słowie Bożym.
NIE POTĘPIAM tych którzy ją "JEDZĄ" bo nie chcę wkraczać w ich przekonanie,które mają przed BOGIEM.
W odróżnieniu od większości trynitarian nie osądzam inaczej wierzących podejrzewając ich o herezje która sprowadzają potępienie wieczne.

Piszesz, ze nie chcesz osądzać tych, którzy wierzą np w naukę o Trójcy. jest to trochę sprzeczne z tym co robił sam Jezus. On wprost i ostro karcił tych, którzy głoszą kłamstwa o Bogu .
Jak dobrze wiesz, Jahwe szuka takich, którzy oddają mu cześć w duchu i w prawdzie a nie w kłamstwie np w kłamstwie o Trójcy.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt kwie 24, 2018 10:16 am

tylkoJahwe pisze:
Piszesz, ze nie chcesz osądzać tych, którzy wierzą np w naukę o Trójcy. jest to trochę sprzeczne z tym co robił sam Jezus. On wprost i ostro karcił tych, którzy głoszą kłamstwa o Bogu .
Jak dobrze wiesz, Jahwe szuka takich, którzy oddają mu cześć w duchu i w prawdzie a nie w kłamstwie np w kłamstwie o Trójcy.

Jezus karcił przede wszystkim przywódców religijnych,był Osobą doskonałą Synem Bożym więc w ocenie nigdy się nie mylił
My wzorem ap. Pawła który w Rz. 14 rozdział nie osądza drugich i wskazuje abyśmy tego również nie robili daje wskazówkę jak mamy oceniać inaczej wierzacych.
SJ wyrzucają za odmienne poglądy... Stosują OSTRY OSTRACYZM :x
A Paweł pisze: Słabego w wierze przyjmujcie nie wdając się w ocenę jego pogladów... I tego się trzymam...

tylkoJahwe

Postautor: tylkoJahwe » wt kwie 24, 2018 10:40 am

GrzegorzS04 pisze:
tylkoJahwe pisze:
Jezus karcił przede wszystkim przywódców religijnych,był Osobą doskonałą Synem Bożym więc w ocenie nigdy się nie mylił
My wzorem ap. Pawła który w Rz. 14 rozdział nie osądza drugich i wskazuje abyśmy tego również nie robili daje wskazówkę jak mamy oceniać inaczej wierzacych.
SJ wyrzucają za odmienne poglądy... Stosują OSTRY OSTRACYZM :x
A Paweł pisze: Słabego w wierze przyjmujcie nie wdając się w ocenę jego pogladów... I tego się trzymam...

Jezus karcił nie tylko przywódców religijnych....wygonił handlarzy ze świątyni, karcił np zwykłych ludzi np za ich słabą wiarę. Nie można tolerować tego, ze w organizacji Jahwe będzie się ktoś kto uznaje np Trójcę a ktoś inny to, ze Maryja to wieczna dziewica. Jedynym źródłem prawdy o Jahwe jest tylko i wyłącznie Biblia. Czasami ktoś kto wierzy w Jahwe może mieć w życiu okresy zwątpienia i o takich pisze Paweł a ty przekręcasz to sobie na swoją modłę tzn tak że nawet jak ktoś jest w organizacji SJ i chce wierzyć w Trójcę to takiego należy wspierać. Nic podobnego !!!
Zauważ np co zrobił Jahwe z tymi którzy zamiast czekac na Mojżesza woleli czcić złotego cielca ;)

Nie pisz o tzw ostrym ostracyźmie bo sa to tylko kłamstwa produkowane przez Wielki Babilon i przez ludzi którzy wolą służyć bogowi tego świata. Zauważ że np w kościele rzymsko-katolickim nikt nikogo za nic nie wyrzuca i tam katoliczki wychodzą na ulice o żądają aborcji na życzenie .U ŚJ taka osoba słusznie byłaby wyrzucona ze zboru za popieranie czegoś czego Jahwe nie popiera.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » wt kwie 24, 2018 1:39 pm

tylkoJahwe pisze:
Jezus karcił nie tylko przywódców religijnych....wygonił handlarzy ze świątyni, karcił np zwykłych ludzi np za ich słabą wiarę. Nie można tolerować tego, ze w organizacji Jahwe będzie się ktoś kto uznaje np Trójcę a ktoś inny to, ze Maryja to wieczna dziewica. Jedynym źródłem prawdy o Jahwe jest tylko i wyłącznie Biblia. Czasami ktoś kto wierzy w Jahwe może mieć w życiu okresy zwątpienia i o takich pisze Paweł a ty przekręcasz to sobie na swoją modłę tzn tak że nawet jak ktoś jest w organizacji SJ i chce wierzyć w Trójcę to takiego należy wspierać. Nic podobnego !!!
Zauważ np co zrobił Jahwe z tymi którzy zamiast czekac na Mojżesza woleli czcić złotego cielca ;)

Nie pisz o tzw ostrym ostracyźmie bo sa to tylko kłamstwa produkowane przez Wielki Babilon i przez ludzi którzy wolą służyć bogowi tego świata. Zauważ że np w kościele rzymsko-katolickim nikt nikogo za nic nie wyrzuca i tam katoliczki wychodzą na ulice o żądają aborcji na życzenie .U ŚJ taka osoba słusznie byłaby wyrzucona ze zboru za popieranie czegoś czego Jahwe nie popiera.

To w takim razie i apostoł Paweł przekręcał coś na swoją modłę mając społeczność z inaczej (błędnie) myślącymi.
OSTRACYZM stosowany przez Świadków Jehowy to niezaprzeczalny fakt,sam osobiście znam osoby które chętnie by opuściły organizację gdyby nie obawa przed nim,przed tym że stracą najbliższych.
Ba,nawet poznałem jedną osobę z tzw. "ostatka",tzw. Pomazańca Bożego który tkwi wewnątrz organizacji wbrew sumieniu bo dzieci,wnuki i prawie cała rodzina w organizacji.
I co to jest? Nie ostracyzm?
U Świadków nie tylko Biblia,zapomniałeś dopisać że przede wszystkim Strażnica i inne dyrektywy wykładnie CK, które są traktowane jak pisma natchnione

Wróć do „Istota Boga”