Tetragram JHWH

Ogólne pojęcie istoty Boga, właściwe zrozumienie w oparciu o Pismo Święte
Agnieszka

Re: Tetragram JHWH

Postautor: Agnieszka » śr mar 01, 2017 11:39 pm

Ciekawostka . Na monumentach i w najdawniejszych manuskryptach imię Jezus pojawia się w formie IH stanowiącej skrót greckiego ΙΗΣΟΥΣ . Z tego greckiego skrótu wywodzi się trygram IHS powstały w II w. przez dodanie końcowej sigmy , występujący szerzej od VI wieku.
Napisałam o tym ponieważ w różnych językach , dwie pierwsze litery tetragramu są zapisywane : JH , IH , YH

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw mar 02, 2017 5:51 am

Arcykapłan pisze:
Datsun pisze:
Arcykapłan pisze:
Ann78 pisze:Wskazujesz wersety, które są tak jasne i wyraźne, i nic nie widzisz.
Pozostaje mi modlić się za Ciebie, Arcy.

Ja dokładnie widzę, że jest tam mowa o Jezusie i o Jego Ojcu. To nie ja potrzebuję modlitwy i tym bardziej od osoby która odrzuca Jehowę jako Boga ;)

Ann odrzuca Jehowę jako Boga?

Szczerze mówiąc mocno gubię się tym co pisze Ann. Zauważyłem, że raz pisze że Jezus to Bóg, raz pisze, że Bóg to Bóg a Jezus to Pan, innym razem chyba pisze, że jest Trójca....zależy jak wiatr powieje ;)

Bardzo proszę abyś nikogo na tym forum nie obrażał i nie pisał czegoś podobnego jak napisałeś wcześniej.
Odnośnie poglądów Ann78 to są niezmienne. Wystarczy tylko abyś spróbował ją zrozumieć.
Ann

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » czw mar 02, 2017 7:58 am

Agnieszka pisze:"arcy......" Jezus to Pan Bóg - Król królów i Pan panów!
P.S. A to jak ja rozumiem Biblię to nie Twój interes! Tak samo to jak inni rozumieją istotę Boga / Biblię jest indywidualną sprawą każdego.
Twoja natarczywosc / agitacja / cynizm przekroczyły już granice...... , wierz sobie w kogo i w co chcesz i jak chcesz mi nic do tego .
P.S. Zmieniające się "nowe światła" w organizacji śJ aż dmuchaja po oczach jakby wiatr powial z ogromną siłą i nasypal piasek w oczy , że nic zobaczyć nie można :-)

Jezus jest Panem i królem zgadza się, Jezusa kilka razy nazywa się Bogiem ale nigdzie w Biblii nikt nie mówi, że jest tym najwyższym Bogiem. Jest tylko jeden Bóg Jehowa a Jezus jest jego Synem czyli jest niżej od swojego Ojca. Szkoda , ze na swoje tezy nigdy nie przytaczasz wersetów bilijnych.

Twierdzenie, że można sobie wierzyć w co chcę już nie raz słyszałem ale np u katolików. Jehowa i Jezus mówią zgoła coś innego, np
"21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie." Mt 7
„Jam jest Jehowa, twój Bóg ..." Wj 20,2, PNŚ

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » czw mar 02, 2017 7:59 am

Datsun pisze:
Arcykapłan pisze:
Datsun pisze:
Arcykapłan pisze:
Ann78 pisze:Wskazujesz wersety, które są tak jasne i wyraźne, i nic nie widzisz.
Pozostaje mi modlić się za Ciebie, Arcy.

Ja dokładnie widzę, że jest tam mowa o Jezusie i o Jego Ojcu. To nie ja potrzebuję modlitwy i tym bardziej od osoby która odrzuca Jehowę jako Boga ;)

Ann odrzuca Jehowę jako Boga?

Szczerze mówiąc mocno gubię się tym co pisze Ann. Zauważyłem, że raz pisze że Jezus to Bóg, raz pisze, że Bóg to Bóg a Jezus to Pan, innym razem chyba pisze, że jest Trójca....zależy jak wiatr powieje ;)

Bardzo proszę abyś nikogo na tym forum nie obrażał i nie pisał czegoś podobnego jak napisałeś wcześniej.
Odnośnie poglądów Ann78 to są niezmienne. Wystarczy tylko abyś spróbował ją zrozumieć.
Ann

Ja odnosze zupełnie inne wrażenie co do poglądów Ann.
Znowu kogoś obrażam...Datsunie, naprawdę masz niesamowite poczucie wrażliwości....a może denerwuje cię to, że nie masz racji w sporze ? ;)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw mar 02, 2017 8:23 am

Napisałeś, że Ann odrzuca Jehowę. To nie jest obraźliwe? :shock:

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » czw mar 02, 2017 8:44 am

Datsun pisze:Napisałeś, że Ann odrzuca Jehowę. To nie jest obraźliwe? :shock:

Może niech Ann napisze sama czy jej najwyższym Bogiem jest Bóg, który ma na imię Jehowa.

bernard

Postautor: bernard » czw mar 02, 2017 12:33 pm

Arcykapłan pisze:
bernard pisze:Arcykaplan
Czytam NT cały czas bez imienia Jehowy i często mi go tam brakowało, szczególnie kiedy Jezus cytował ST.
Hmm... a czy nie powinno być tak że powinniśmy przyjmować tekst jaki posiadamy a nie taki jaki byśmy chcieli żeby był ?

Dostawałem mętlika w głowie i zadawałem sobie pytanie ilu w końcu jest tych Panów ? Jeden czy dwóch ? ;)
Trudności w zrozumieniu Pisma Świętego nie mogą zmierzać do jego poprawiania według tego co możemy pojąć czy zrozumieć.
Dopiero kiedy sięgnąłem po II wydanie BT a potem do PNŚ wtedy wszystko stało się jasne !

A dlaczego zmieniłeś NT na PNŚ ? W czym jeden przekład przewyższa inny ?

Skoro Biblii nie można zmieniać to skąd tyle przekładów ?

Dziwne pytanie.Przecież nie wszyscy znają języki bibilijne wiec przekłady na inne języki są czymś oczywistym.
Dlaczego sam KK w jednym z przekładów raz umieszcza imię Boga w ST a w innych przekładach usuwa to imię zastępując słowem "Pan" ? ;)

Jeżeli chodzi Ci o Tysiąclatke ( wydanie 3 - 5 )to uzasadnienie jest na wstępie,wystarczy zajrzeć.
Poza tym już sam fakt ze w przekładach KK jak i innych wyznań ,jest obecne Imię Boże, nie mówiąc już o licznych komentarzach biblijnych , zadaje kłam tezie ze ktoś chce to Imię zataic czy coś.
Ba, w moim mieście jest nawet stary Kościół ( KK ) w którym na jednej ze ścian jest Imię Boże - JHWH .
Takich Kościołów jest wiele http://pl.tetragram.wikia.com/wiki/Imię ... ie,_sztuce
Trzeka tez zaznaczyć że ten spis jest niepełny.
A w jakiej sali Sali Królestwa widnieje Imię Boże ?

Arcykapłan

Postautor: Arcykapłan » czw mar 02, 2017 10:11 pm

bernard pisze:
Arcykapłan pisze:
bernard pisze:Arcykaplan
Czytam NT cały czas bez imienia Jehowy i często mi go tam brakowało, szczególnie kiedy Jezus cytował ST.
Hmm... a czy nie powinno być tak że powinniśmy przyjmować tekst jaki posiadamy a nie taki jaki byśmy chcieli żeby był ?

Dostawałem mętlika w głowie i zadawałem sobie pytanie ilu w końcu jest tych Panów ? Jeden czy dwóch ? ;)
Trudności w zrozumieniu Pisma Świętego nie mogą zmierzać do jego poprawiania według tego co możemy pojąć czy zrozumieć.
Dopiero kiedy sięgnąłem po II wydanie BT a potem do PNŚ wtedy wszystko stało się jasne !

A dlaczego zmieniłeś NT na PNŚ ? W czym jeden przekład przewyższa inny ?

Skoro Biblii nie można zmieniać to skąd tyle przekładów ?

Dziwne pytanie.Przecież nie wszyscy znają języki bibilijne wiec przekłady na inne języki są czymś oczywistym.
Dlaczego sam KK w jednym z przekładów raz umieszcza imię Boga w ST a w innych przekładach usuwa to imię zastępując słowem "Pan" ? ;)

Jeżeli chodzi Ci o Tysiąclatke ( wydanie 3 - 5 )to uzasadnienie jest na wstępie,wystarczy zajrzeć.
Poza tym już sam fakt ze w przekładach KK jak i innych wyznań ,jest obecne Imię Boże, nie mówiąc już o licznych komentarzach biblijnych , zadaje kłam tezie ze ktoś chce to Imię zataic czy coś.
Ba, w moim mieście jest nawet stary Kościół ( KK ) w którym na jednej ze ścian jest Imię Boże - JHWH .
Takich Kościołów jest wiele http://pl.tetragram.wikia.com/wiki/Imię ... ie,_sztuce
Trzeka tez zaznaczyć że ten spis jest niepełny.
A w jakiej sali Sali Królestwa widnieje Imię Boże ?

Podaj w którym przekładzie Biblii jest imię Boże zachowane wszędzie tam gdzie było zapisane .
Czyli potwierdzasz, że tetragram to zapis imienia Boga ?
Co do poznania imienia Boga to dziwne że nie poznałem go w kościele ale dopiero po tym jak wziąłem Biblię do ręki ;)
A jakież to uzasadnienie co do imienia Jehowy jest w Tysiąclatce ? Jestem bardzo ciekawy .....

Iskierka

Postautor: Iskierka » pt mar 03, 2017 9:35 am

Arcykapłan pisze:Co do poznania imienia Boga to dziwne że nie poznałem go w kościele ale dopiero po tym jak wziąłem Biblię do ręki ;)
.....

To nie wina kościoła ale ludzi, którzy nawet nie raczą czytać Biblii. Wierzący znają imię Boże Jahwe, niezależnie od tego w jakiej są denominacji, świadkowie Jehowy co najwyżej tylko to nagłośnili i z chlubą powoływali się na przekład Katolickiej Biblii Tysiąclecia.

bernard

Postautor: bernard » pt mar 03, 2017 12:12 pm

Arcykaplan
Podaj w którym przekładzie Biblii jest imię Boże zachowane wszędzie tam gdzie było zapisane .
Nie znam wszystkich przekładów. Wiem ze jest w Tysiąclatce I , II ; w Poznańskiej , Romaniuka ,jeżeli chodzi o katolickie przekłady.
Czyli potwierdzasz, że tetragram to zapis imienia Boga ?
Tak.
A jakież to uzasadnienie co do imienia Jehowy jest w Tysiąclatce ? Jestem bardzo ciekawy ..

Zajrzyj.

Wróć do „Istota Boga”