Galacjan 5,16-17

W tym miejscu można zamieszczać cytaty z chrześcijańskich publikacji dedykowane na dany dzień.
Natan
Posty: 854
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:04 am

Galacjan 5,16-17

Postautor: Natan » pn paź 22, 2018 3:29 am

"Mówię więc: Według Ducha postępujcie, a nie będziecie pobłażali żądzy cielesnej. Gdyż ciało pożąda przeciwko Duchowi, a Duch przeciwko ciału."
List do Galacjan 5,16-17

Słowo Boże przedstawia wierzącego jako człowieka, który otrzymał nowe życie i w którym mieszka Duch Boży. Nie zmienia to jednak faktu, że grzech jest w nim nadal obecny. Stara natura, jak ją nazywamy, rodzi jedynie złe owoce w postaci grzechów i – posługując się członkami naszego ciała (ustami, rękami itd.) – wydaje „uczynki ciała”. Niewierzący człowiek musi grzeszyć, ponieważ w nim czynna jest tylko ta jedna natura, która z perspektywy ludzi nowo narodzonych z Boga (por. Ew. Jana 1,12-13) jest „starą” naturą. Ale człowiek nieodrodzony czy chce, czy nie chce – jest „sługą grzechu” (Rzym. 6,17; 8,13), żyjącym pod jego dyktaturą.

W przeciwieństwie do niewierzącego, wierzący nie musi grzeszyć. To prawda, że nadal jesteśmy zdolni zgrzeszyć i niestety niejednokrotnie się to zdarza, ale przymus grzechu już nas nie dotyczy. Wierzący uwolniony jest od niego: „Uwolnieni od grzechu, staliście się sługami sprawiedliwości”; „Teraz zaś, wyzwoleni od grzechu, a oddani w służbę Bogu, macie pożytek w poświęceniu, a za cel żywot wieczny” (Rzym. 6,18.22). Niemniej prawdą jest, że nadal jesteśmy w stanie zgrzeszyć. I tutaj bardzo ważna jest służba Ducha. On zabiega o to, abyśmy nie grzeszyli. Jest mocą w nas, której potrzebujemy, abyśmy zachowywali się jak martwi wobec grzechu. Jest to „zakon Ducha żywota w Chrystusie Jezusie”, który uwalnia nas od „zakonu grzechu i śmierci” (Rzym. 8,2; wg Biblii Gdańskiej). Słowo Boże wzywa nas zatem, abyśmy przez Ducha umartwiali sprawy ciała, czyli wszystkie rzeczy mające swe źródło w starej naturze. Są one grzeszne i nie mogą ostać się w obliczu chwały Pana. Mieszkający w nas Duch po pierwsze ostrzega nas przed grzechem, a po drugie daje nam siłę do umartwiania uczynków starej natury, tj. uznania, że są one złe i że również za nie Pan Jezus musiał oddać swoje życie.

Ciało zawsze chce odciągnąć nas od Pana i od Jego chwały, natomiast Duch ciągnie nas w dokładnie odwrotnym kierunku – ku Panu. Pomaga nam uważać siebie samych za umarłych dla grzechu i umartwiać uczynki ciała, abyśmy mogli skierować całą naszą uwagę na chwałę Pana Jezusa.

Kalendarz "Dobry Zasiew", kartka na dzień 17 października 2018 roku.

robbo1
Posty: 357
Rejestracja: ndz mar 05, 2017 3:47 pm

Re: Galacjan 5,16-17

Postautor: robbo1 » czw paź 25, 2018 6:32 pm

Może wcale nie idzie tutaj o "ducha św",tylko ducha ,uduchowionej części naszego wnętrza ,np.utworzonej pod jego wpływem postawy człowieka.
Tak jak oddaje to B.T wyd.III
"Oto,czego uczę:postępujcie według ducha,a nie spełnicie pożądania ciała.Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch,a duch do czego innego niż ciało,stąd i nie ma między nimi zgody,tak,że nie czynicie tego,co chcecie".
Nie nie twierdzę,że z naszym duchem ,duch stwórcy nie ma nic wspólnego,tylko,że wspomniana opozycja niekoniecznie po prostu się do tego odnosi.

Natan
Posty: 854
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 6:04 am

Re: Galacjan 5,16-17

Postautor: Natan » pn paź 29, 2018 10:05 am

robbo1 pisze:Może wcale nie idzie tutaj o "ducha św",tylko ducha ,uduchowionej części naszego wnętrza ,np.utworzonej pod jego wpływem postawy człowieka.
Tak jak oddaje to B.T wyd.III
"Oto,czego uczę:postępujcie według ducha,a nie spełnicie pożądania ciała.Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch,a duch do czego innego niż ciało,stąd i nie ma między nimi zgody,tak,że nie czynicie tego,co chcecie".
Nie nie twierdzę,że z naszym duchem ,duch stwórcy nie ma nic wspólnego,tylko,że wspomniana opozycja niekoniecznie po prostu się do tego odnosi.


Zdania komentatorów biblijnych są podzielone.

1) Jedni uważają, że chodzi tu o zmagania Ducha Świętego w naszym wnętrzu, zmagania z resztkami grzesznej natury w nas.

2) Drudzy sądzą, iż dotyczy to konfliktu odrodzonego przez Ducha Świętego, ludzkiego ducha, który pozostaje też pod wpływem Ducha Bożego, do jego konfliktu z pozostałościami grzesznych skłonności w nas.
O tym duchu jest mowa W Liście do Rzymian 8:10: "Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, duch jest żywy dzięki usprawiedliwieniu.".

Obydwie interpretacje uwzględniają oddziaływanie Ducha Bożego na człowieka. Poza tym, przyjmując, że chodzi tu o odnowionego ducha ludzkiego, mamy pewien problem, bowiem w Galacjan 5:22-23, właśnie w tym kontekście jest mowa o owocu Ducha. Nawet zdrowy rozsądek podpowiada, iż rzecz odnosi się do owocu Ducha Bożego w nas, a nie jedynie produktu samego ducha ludzkiego. Tym bardziej, że nieco dalej czytamy:

List do Galatów 5:25: "Jeśli żyjemy w Duchu, Duchowi się też podporządkowujmy.".(Przekład Dosłowny).

robbo1
Posty: 357
Rejestracja: ndz mar 05, 2017 3:47 pm

Re: Galacjan 5,16-17

Postautor: robbo1 » czw lis 01, 2018 10:35 am

Nie wiem,czy wer.z Rz.8:10 odnoszą się do jego "osobistego zamieszkania" w każdym z wierzących.
Zapewne idzie o jego na nas "działanie".
Nie wykluczam tutaj nigdzie oddziaływanie "ducha św".
Zwłaszcza,że "obie interpretacje uwzględniają oddziaływanie "ducha św.
Oczywiście zagadnienie nie jest oczywiste,ponieważ nasz duch,czy duch stwórcy to [pneuma] używany zamiennie ,i często "obok siebie".
I tak w Rzym.8:13 czytamy:
"Bo jeżeli według ciała żyjecie,pomrzecie:jeżeli zaś przez ducha popędy ciała umartwiacie,żyć będziecie".
Niemniej w wer. następnym czytamy,że wszystkich,których prowadzi :
"DUCH BOŻY"
uznani są za synów naszego ojca w niebie.
Tak jak w wer.16 czytamy,że"
"Tenże sam duch daje świadectwo naszemu duchowi,że jesteśmy synami...".


Wróć do „Tekst dzienny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość