Bluźnierstwo w "Strażnicy" ?

W tym miejscu można omawiać i weryfikować na podstawie Pisma Świętego nauki Świadków Jehowy
Natan

Re: Bluźnierstwo w "Strażnicy" ?

Postautor: Natan » pt lut 16, 2018 9:44 am

korba pisze:
Natan pisze:Pan Jezus jest jedynym naturalnym Synem Bożym, zrodzonym (a nie stworzonym) przed wszystkimi wiekami. Nie ma sobie nikogo równego wśród aniołów. Dlatego cytat z początku tego wątku to jawne i demoniczne bluźnierstwo.

Natan, czy TY, uważając, że jesteś DZIECKIEM BOŻYM jesteś zarazem SYNEM Boga Ojca czy Synem Jezusa? A może Jego bratem...?
Jak to z Tobą w końcu jest? Jezus jest dla Ciebie Ojcem czy bratem?
Pytam w kontekście owego 'bluźnierstwa' (tematu), co wg. mnie jest zwykłą pomyłką.

Proszę Pana,
Chrystus jest jedynym naturalnym Synem Boga Ojca, "jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca" (Ew. Jana 1:18).
"Tym, którzy Go przyjęli dał prawo, aby się stali dziećmi Bożymi" (Ew. Jana 1:12).
"wzięliście ducha synostwa [usynowienia, adopcji], w którym wołamy: Abba, Ojcze!" (Rzymian 8:15).
"abyśmy usynowienia dostąpili. A ponieważ jesteście synami, dlatego Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych, wołającego: Abba, Ojcze!" (Galatów 4:5-6).
Zatem wierzący ludzie dostępują adopcji przez Boga Ojca, nie są dziećmi Boga z natury. Z natury każdy człowiek jest 'dzieckiem gniewu' (Efezjan 2,3). To wielki zaszczyt, że możemy stać się dziećmi Bożymi, gdyż jest to nadnaturalne działanie Boga, że z Niego rodzimy się do życia duchowego i wiecznego (Ew. Jana 1:13).
Jestem adoptowanym dzieckiem Boga Ojca.
Chrystus jest dla mnie Panem i Bogiem (nie Bogiem Ojcem, ale Boskim Synem Bożym), jak dla apostoła Tomasza (Ew. Jana 20,28), jest moim Zbawicielem i Panem. Jest też najstarszym Bratem ludzi wierzących, gdyż na Jego wzór będzie przemieniona cała zbawiona ludzkość (Rzymian 8:29).

korba

Postautor: korba » pt lut 16, 2018 10:12 am

Natan pisze:Chrystus jest jedynym naturalnym Synem Boga Ojca, "jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca" (Ew. Jana 1:18).

Cytat ze Strażnicy w ogóle tego nie neguje.
"Tym, którzy Go przyjęli dał prawo, aby się stali dziećmi Bożymi" (Ew. Jana 1:12).

Owszem, ale nie dziećmi Jezusa.
"wzięliście ducha synostwa [usynowienia, adopcji], w którym wołamy: Abba, Ojcze!" (Rzymian 8:15).

Strażnica w/w też tego nie neguje. Werset nie ma związku z tematem.
"abyśmy usynowienia dostąpili. A ponieważ jesteście synami, dlatego Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych, wołającego: Abba, Ojcze!" (Galatów 4:5-6).

j.w. werset w ogóle nie w temacie.
Zatem wierzący ludzie dostępują adopcji przez Boga Ojca, nie są dziećmi Boga z natury. Z natury każdy człowiek jest 'dzieckiem gniewu' (Efezjan 2,3). To wielki zaszczyt, że możemy stać się dziećmi Bożymi, gdyż jest to nadnaturalne działanie Boga, że z Niego rodzimy się do życia duchowego i wiecznego (Ew. Jana 1:13).

Piszesz o ludziach, którzy są adoptowani na dzieci Boże. Pytanie więc... czy aniołów, których stworzył Bóg przed ludźmi w niebie TEŻ ADOPTOWAŁ? Pytanie dotyczy tego anioła, który POTEM stał się szatanem. Czy podczas Jego stworzenia był czy nie był synem Bożym?

Czy więc razem z Jezusem macie TEGO SAMEGO Ojca? Jeśli tak, to zdefiniuj słowo BRAT.
Chrystus jest dla mnie Panem i Bogiem[/b] (nie Bogiem Ojcem, ale Boskim Synem Bożym), jak dla apostoła Tomasza (Ew. Jana 20,28), jest moim Zbawicielem i Panem. [u]Jest też najstarszym Bratem ludzi wierzących, gdyż na Jego wzór będzie przemieniona cała zbawiona ludzkość (Rzymian 8:29).

No widzisz... Strażnica wspomina, że duchowe dzieci Boga-Ojca (aniołowie) są SYNAMI, podobnie jak nazwano Jezusa (pomimo różnic pomiędzy tymi synami!). Teraz TY Natanie, właściwie przyznajesz się dokładnie do tego samego! Jezus jest dla Ciebie BRATEM (choć wiadomo, że jest pomiędzy wami, braćmi różnica).
Nasuwa mi się teraz pytanie, czy 'na wzór' założyciela tego wątku, nie popełniłeś bluźnierstwa?

Otóż moje zdanie jest takie: NIE popełniłeś, jeśli rzeczywiście jesteś namaszczony, nowozrodzony i określasz siebie jako dziecko Boże.
Każdy anioł, którego Bóg stworzył w niebie też jest synem Bożym i jest takim dopóki się Bogu nie sprzeciwi.
Jeśli Jezus jest dla Ciebie Bratem choć Ciebie jako człowieka dzieli od Niego więcej niż istoty duchowe to... na czym miałoby polegać to rzekome bluźnierstwo w tej Strażnicy, które po prostu wyjaśniła, że w dziedzinie duchowej Jezus i anioł, który PÓŹNIEJ stał się szatanem TEŻ byli braćmi?
Przecież nikt, ani świadkowie, nie twierdzą, że DZISIAJ nadal są braćmi! :aaa:
Owo braterstwo i synostwo można utracić.

Nawiasem mówiąc, skoro szatan PRZESTAŁ (gdy się zbuntował) być bratem Jezusa, to i wśród zboru wcześniejszy brat może utrać dla innych ten status. Bo wychodząc z założenia, że syn ZAWSZE będzie synem Boga, to... i anioł zbuntowany też powinien być synem. Paradoks, co? ;-)

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » pt lut 16, 2018 1:06 pm

Natan pisze:Chrystus jest jedynym naturalnym Synem Boga Ojca, "jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca" (Ew. Jana 1:18).
....

W związku z powyższym,aniolowie na przykład: jakimi synami są?
Bo przecież synami Boga zwie ich Biblia.
Hi 38:7 bw "Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?"
Nie naturalnymi? Adoptowanymi?

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » sob lut 17, 2018 11:51 pm

Natan pisze:
Chrystus jest jedynym naturalnym Synem Boga Ojca, "jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca" (Ew. Jana 1:18).
Chrystus jest dla mnie Panem i Bogiem (nie Bogiem Ojcem, ale Boskim Synem Bożym), jak dla apostoła Tomasza (Ew. Jana 20,28), jest moim Zbawicielem i Panem. Jest też najstarszym Bratem ludzi wierzących, gdyż na Jego wzór będzie przemieniona cała zbawiona ludzkość (Rzymian 8:29).

Amen.

Korbo, wszystkie podane przez Natana wersety mają związek z tematem. Przeanalizu je, nie neguj bez zastanowienia. Problem polega na tym, ze Pan Jezus nie jest stworzeniem, ale Sam wszystko stworzył, dlatego nie można stawiać Go na równi ze stworzeniem. Jeden jest Bóg. Stawianie Pana i Zbawiciela na równi z szatanem, upadłym aniołem, jest strasznym bluźnierstwem.
To właśnie zrobiła Strażnica.
Moim zdaniem nie jest to przypadkowe, tak samo jak umieszczanie przekazów podprogowych w obrazkach.

Natan

Postautor: Natan » ndz lut 18, 2018 5:59 am

Postaram się uściślić pewne poruszone wcześniej myśli.

1) Ludzie wierzący są dziećmi Boga Ojca, na co wskazuje Ew. Jana 1:12-13, mówiąc, że "tym, którzy Go (Jezusa) przyjęli dał prawo stać się dziećmi Bożymi". List do Rzymian 8:16 podkreśla, że wierni są dziećmi Bożymi. Podobnie List do Galacjan 4:1-7.

2) Istnieje zasadnicza różnica jakościowa między wyjątkowym Synostwem Chrystusa a:

a) naturą aniołów.
Chrystus jest odwiecznym Synem Boga, zrodzonym, a nie stworzonym - Hebrajczyków 1:5; Ew. Jana 1:1-4, 14, 18. To On stworzył aniołów i ich hierarchie: Kolosan 1:16. Proszę wskazać choć jeden werset, w którym Chrystus byłby nazwany Bratem aniołów. Oni oddają Mu cześć - Hebrajczyków 1:6. Oczywiście czczą też Boga Ojca. Różnica między Chrystusem a aniołami to różnica między Stwórcą a stworzeniem.
To prawda, że w ST aniołowie bywają umownie nazywani synami Bożymi. Ale oni są częścią stworzenia, a Syn Boży istnieje przed wszystkimi stworzeniami. W NT aniołowie już nie są nazywani synami Bożymi.

b) naturą odrodzonych ludzi.
Zbawiciel mówi: "wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego" (Jana 20:17). Chrystus na innej zasadzie jest Synem Boga (wywodzi Swój odwieczny byt od Ojca przez zrodzenie) niż my jako usynowieni, adoptowani do Bożej Rodziny. (Rzymian 8:15; Galacjan 4:5). My z natury jesteśmy dziećmi gniewu (Efezjan 2:3). To dzięki narodzeniu z Ducha Bożego dostępujemy zaszczytu usynowienia.

Pan Jezus nie solidaryzuje się z nami w sferze Swej Boskiej natury - tu jest przepaść; tylko w zakresie natury ludzkiej, bowiem "musiał we wszystkim upodobnić się do braci, aby mógł zostać" naszym arcykapłanem (Hebrajczyków 2:17). W Królestwie Bożym będzie On "Pierworodnym pośród wielu braci" (Rzymian 8:29), Najstarszym naszym Bratem, na którego wzór będziemy przemienieni. Ale to Braterstwo dotyczy tylko i wyłącznie doskonałej natury ludzkiej. Będziemy wraz z całym stworzeniem wielbić Pana Jezusa i Jego Ojca (Objawienie 5:11-14).

Awatar użytkownika
Ann78

Postautor: Ann78 » ndz lut 18, 2018 7:41 am

Amen.

Natanie dziękuję, pięknie to wyjaśniłeś.

Jesteśmy dziećmi Bożymi dzięki wierze w Jezusa, przyjęciu Go jako naszego Pana i Zbawiciela, dzięki odrodzeniu (nowym narodzeniu) w Nim.

Bogu Ojcu i Synowi należy się wszelka cześć jako Stwórcy, Bogu Najwyższemu. Nie można odbierać Panu Jezusowi chwały stawiając Go na równi z szatanem, a wiec na równi nie tylko ze stworzeniem, ale ze stworzeniem upadłym (przez chęć zrównania się z Bogiem).

Dlaczego to, co zrobiła Strażnica jest wielkim bluźnierstwem?
Gdyż odebrała naszemu Jedynemu Panu i Zbawicielowi nalezną Mu cześć i chwałę nazywając szatana Jego bratem, gdy w rzeczywistości jest on (szatan) stworzonym przez Niego aniołem, który w dodatku chciał wynieść swoją pozycję i zrównać się ze swym Stwórcą.

Korbo, przeanalizuj proszę, te wersety, które podał Natan. Naprawdę warto poświecić na to czas.

GrzegorzS04

Postautor: GrzegorzS04 » ndz lut 18, 2018 8:21 am

Natan pisze:To prawda, że w ST aniołowie bywają umownie nazywani synami Bożymi.

Umownie?
Biblia wprost tego nie podaje,więc można mniemać że w sensie dosłownym.
Czy pierworodny syn w Izraelu był "umownym " bratem swojego młodszego brata? ???

Miał większe przywileje,to fakt,ale wciąż pozostawał jego bratem.
Skoro swoimi braćmi sam Jezus nazwał niektórych ludzi,to dlaczego miałby wypierać się aniołów których życiodawcą był ten sam Ojciec?

Mk 3:35 bw "Ktokolwiek czyni wolę Bożą, ten jest moim bratem i siostrą, i matką."

1J 5:1 bt5 "Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, z Boga się narodził; i każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał."

Jezus otrzymał życie bezpośrednio od Ojca, aniołowie pośrednio.

.....W NT aniołowie już nie są nazywani synami Bożymi.

NT nie musi w każdym szczególe powtarzać myśli ST.
Nie zmienia to faktu,że ST był spisany pod natchnieniem i zawiera prawdę Bożą.

.... My z natury jesteśmy dziećmi gniewu (Efezjan 2:3). To dzięki narodzeniu z Ducha Bożego dostępujemy zaszczytu usynowienia.

O członkach Kościoła Biblia wyraznie mówi:że dostępują usynowienia,stają się dziecmi Bożymi, a czy braćmi Chrystusa również?
Jak Natanie wyjaśnisz ten werset? Rzymian 8 rozdział

(28) Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. (29) Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi.

W świetle tych słów Jezus ma braci czy nie ma?

Natan

Postautor: Natan » śr lut 21, 2018 6:12 pm

Aniołowie są umownie nazwani Synami Bożymi w Starym Testamencie, gdyż są po prostu stworzeniami Bożymi. Nie są zrodzeni z Ojca, tylko przez Niego stworzeni i to za pośrednictwem Syna:

"Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone." (Kolosan 1:16, Biblia Warszawska).

Zupełnie w innym, wyjątkowym sensie Synem Boga jest Pan Jezus Chrystus, który w Swym przedludzkim bycie wywodzi się odwiecznie z Boga Ojca przez zrodzenie.

Nowy Testament nie jest niewiele znaczącym dodatkiem do Starego Testamentu lub jego nieznacznym uzupełnieniem.

"1 Bóg, który niegdyś przemawiał do ojców wielokrotnie i w różny sposób przez proroków, 2 w tych czasach ostatecznych przemówił do nas przez Syna. Jego ustanowił spadkobiercą wszystkich dóbr, przez Niego też uczynił wszystko, co jest stworzone. 3 On, jako odbicie ukazujące Jego chwałę i jako obraz Jego istoty, podtrzymuje wszystko swoim potężnym słowem". (Hebrajczyków 1:1-3, Biblia Poznańska);

"Boga nikt nigdy nie widział: Jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, dał nam Go poznać" (Ew. Jana 1:18 Biblia Poznańska).

Iskierka

Postautor: Iskierka » śr lut 21, 2018 9:08 pm

Kaznodzieya pisze:Wczoraj otrzymałem ciekawego maila od jednego z braci, który podał pewien cytat z Strażnicy. Pomyślałem że założę o tym watek tematyczny gdyż spotykałem się już kilkukrotnie i współcześnie z podobną "nauką", jak i z uwagi na zaglądających tu Świadków Jehowy.

cyt:
"Pismo Św. pokazuje nam, że słowa 'gwiazdy zaranne;
odnoszą się do dwóch możnych stworzeń niebiańskich, mianowicie do Michała (Logosa) i do Lucyfera.
Te dwa potężne stworzenia stanowiły dwóch braci; obaj ci bracia byli synami Bożymi"

(Strażnica polska 15.05 1932 s. 158 [ang. 01.03 1932 s. 76]).

Zbadam oczywiście jeszcze dokładniej kontekst tej wypowiedzi jednak nie sądzę aby to cokolwiek wniosło w zmianie znaczenia tych słów. Zapraszam do udziału w dyskusji tak bardziej jak i mniej zorientowanych w temacie nauk WTS.

Jak rozumiem, dyskusja rozgorzała, bo w Strażnicy z przed prawie 90 lat ktoś doczytał, że określenie „gwiazdy poranne” przypisano zarówno Panu Jezusowi ( w strażnicy określono jako Michała -Logosa) i szatanowi – Lucyferowi.

Izajasza 14: 12-14 „ O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów! A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa , swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy. Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym”.

Objawienie 22:16Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna”.

Jak rozumieć te wersety. Czy przed buntem szatana, stosowne było do niego określenie „ gwiazda jasna – syn jutrzenki”, bo jak napisał robbo, zaczynał on jako „światło” ale wybrał drogę ciemności.

Jak te wersety tłumaczą w innych kościołach?
...............................................................
Księga Hioba 38:4,7” Gdzie byłeś , gdy zakładałem ziemię...... „Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży”.

Objawienie 9:1 „I zatrąbił piąty anioł i widziałem gwiazdę, która spadła z nieba na ziemię i dano jej klucz od studni otchłani i otwarła studnię otchłani... (por. Obj.20: 1 „i widziałem anioła zstępującego z nieba, który miał klucz od otchłani...)

W Biblii określenie „gwiazdy”, „synowie Boży” to inaczej aniołowie, czy tak?

Niemniej TYLKO JEZUS jako Syn Boży zrodzony z Ojca, JAKO JEDYNY przez Którego i dla Którego stworzono wszystko inne ( Kol.1:15-20), ZOSTAŁ NAZWANY PANEM ku chwale Ojca, nie ma więc sobie równego, a niestety z tej chwały chce Go ograbić szatan, mieniący się „aniołem światłości”.

Pstryk Provolone

Postautor: Pstryk Provolone » czw lut 22, 2018 2:37 am

A myślałem że tylko ja tu sprzątam...
Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek.

Wróć do „Nauki Świadków Jehowy”