"Jedyne religie prawdziwe"

Dział poświęcony wszelkiego rodzaju zagadnieniom związanym z religiami chrześcijańskimi.
Agnieszka

Re: "Jedyne religie prawdziwe"

Postautor: Agnieszka » wt mar 13, 2018 3:54 pm

Kolejne materiały jakie znalazłam w sieci:
http://www.fronda.pl/a/jest-jeden-pan-b ... 60035.html
https://youtu.be/f6hJsUim7yM
I tutaj wypowiedź księdza :
Ks. prałat Roman Kneblewski w jasnych i pewnych słowach przypomina nam, że tylko święta wiara katolicka jest wiarą prawdziwą i tylko ona prowadzi do zbawienia. W czasach panowania diabelskiego relatywizmu warto powtarzać sobie, że to świat się myli, a święty Kościół, ustanowiony przez Chrystusa, ma rację!

Pozwolę sobie zacytować fragmenty:
Kościół założony przez Jezusa Chrystusa jest jeden na świecie - to jest kościół katolicki czyli powszechny.
Jest też jeden namiestnik Chrystusa na ziemi i jemu wszyscy powinni być poddani. Poza tą jedną prawdą , poza Kościołem w którym jest zbawienie mogą się znajdować rozmaite zgromadzenia , zbory , jakieś tam wspólnoty wyrosłe albo w wyniku herezji czyli błędu i to jest fałsz.... albo powstałe w wyniku schizy....
Powinniśmy się oczywiście za tych wszystkich modlić żeby wrócili i żeby znaleźli się w jedynym świętym , powszechnym i apostolskim kościele".

I jeszcze artykuł pt. Kościół katolicki jedyną drogą do zbawienia. Protestantyzm drogą do zatracenia
http://prawy.pl/58542-kosciol-katolicki ... atracenia/
Fragmenty tekstu na wypadek gdyby kiedyś witryna internetowa została usunięta :
Choć w wymiarze społecznym i politycznym promocja protestantyzmu i walka z katolicyzmem jest działaniem antypolskim, katolicyzm jest fundamentem naszej tożsamości narodowej, i nie da się wyrwać z Polaków katolicyzmu bez destrukcji naszej tożsamości narodowej, to wymiarze życia wiecznego ważniejsze jest to, że Katolicyzm jest jedyną drogą zbawienia, podczas gdy protestantyzm uniemożliwia zbawienie.

W Kościele katolickim zachowana jest sukcesja apostolska. Wybrani przez Jezusa apostołowie wybrali biskupów. Od początku Kościoła szczególnym autorytetem cieszył się biskup Rzymu, u którego biskupi z innych miast zabiegali o wykładnie wiary niezbędną do walki z heretykami.

Od samego początku biskupi traktowali Kościół katolicki jako jedyny prawdziwy, inne wspólnoty uznawane były za heretyków. Jednymi z najgroźniejszych heretyków by gnostycy twierdzący, że Jezus przekazał im tajną wiedzę.

Więcej informacji o nauczaniu Kościoła katolickiego można znaleźć w książce Jamesa Papandrea „Depozyt wiary. Jak Kościół katolicki zachował autentyczną doktrynę wczesnych chrześcijan” wydanej przez wydawnictwo eSPe zakonu Pijarów.

Jan Bodakowski

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kościół_katolicki
I tutaj : Kościół katolicki uważa siebie za jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół założony przez Jezusa Chrystusa i jego apostołów blisko 2 tysiące lat temu.

Więcej info:
https://szlakami.pl/nie-ma-zbawienia-poza-kosciolem/
św. Fulgencjusz z Ruspe (zm. ok. 523 r.):
„Nie tylko poganie, ale też żydzi, heretycy, schizmatycy i wszyscy będący poza Kościołem katolickim będą pozbawieni życia wiecznego (…), jeśli przed śmiercią nie zostaną przyjęci do Kościoła”.

http://www.traditia.fora.pl/tradycja-i- ... ,1255.html

Ze swojej strony napiszę , że moim celem nie jest oceniane , dyskutowanie , prowadzenie sporów itp. , a utworzenie tego wątku zrozumiałam jako , że nie tylko jw.org uważa się za jedyną prawdziwą religię itp. o czym napisał jeden z forumowiczów - Korba.

Natan

Postautor: Natan » czw mar 15, 2018 11:00 am

Datsun pisze:Założyciel ruchu Badaczy Pisma Świętego C.T.Russell nazywał swoimi braćmi w Chrystusie wyznawców innych religii, np. Baptystów. Nigdy nie słyszałem aby ta religia oficjalnie uważała się za jednozbawczą, podobnie jak wiele innych protestanckich z którymi od wielu lat mam do czynienia. Być może zdarzają się gdzieś jakieś odosobnione wyjątki.
Świadkowie Jehowy natomiast oficjalnie piszą w swoich publikacjach, że są "jedyną religią prawdziwą" i wskazują, że to tylko do nich należy się przyłączyć.

Drogi Datsunie,

Miałem styczność z Badaczami i ich literaturą, choć nie tak intensywną, jak Ty. Uznają oni za braci w Chrystusie wyznawców innych denominacji chrześcijańskich, jeśli tylko wierzą w Okup Chrystusa. C. T. Russell napisał, że Badacze - w przypadku, gdy nie mają w pobliżu badackiego zboru - mogą uczęszczać na spotkania innych wyznań:

"Myśl wyrażona w 'Strażnicy' była, że zwiedzenie niektórych kościołów nominalnych nie powinno być uważane za grzech. Znam niektórych braci i siostry, którzy myślą, że gdyby zwiedzili jakikolwiek kościół nominalny, to zgrzeszyliby. Myślę, że oni się mylą i ta omyłka gdyby się okazała w ich doświadczeniach z drugimi, byłaby szkodliwą sprawie, jako też i im samym. Przeto odpowiedzieliśmy w 'Strażnicy', że gdyby nie było innych zebrań, na które moglibyśmy uczęszczać, i gdyby żadna inna służba nie była zaniedbana przez uczęszczanie do tychże kościołów, nie byłoby szkodliwym z naszej strony czasami iść do nominalnego kościoła, i wziąć udział, na przykład w zebraniu świadectw, wykorzystując sposobność z drugimi w świadectwach lub modlitwie i wspólnie z nimi w śpiewie. Mógłbym pójść do któregokolwiek metodystycznego lub prezbiteriańskiego kościoła i z pewnością żebym się ucieszył z nimi. Wierzę, że dużo z nich ma dobro na celu. Faktem jest, że oni nie robią w badaniu Biblii postępu tak dużego, jak my, i nie widzą Boskiego Planu tak jasno, jak my go widzimy, lecz to nie powinno przeszkadzać nam być w dobrym towarzystwie z nimi, w miarę ich zrozumienia. Jeżeli miłują Boga, jeżeli czczą imię Pana Jezusa Chrystusa, jeżeli starają się postępować szczerze i przyzwoicie, mamy chętnie dać im uznanie w tej mierze".

Co Kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania , wydanie elektroniczne, ss. 297-298.

Trzeba przy tym uczciwie przyznać, że w dalszej części swej wypowiedzi odradzał chodzenie na spotkania adwentystów, zielonoświątkowców, wyznawców Christian Science (gnostyckiej grupy Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, czyli scjentystów) oraz teozofów (okultyści, prekursorzy ruchu New Age). Przy czym zaznaczył, że szanuje ich jako ludzi, natomiast oni daleko odeszli od drogi Pańskiej, dlatego nie warto mieć z nimi wspólnoty.
Ostatnio zmieniony czw mar 15, 2018 11:04 am przez Natan, łącznie zmieniany 1 raz.

Natan

Postautor: Natan » czw mar 15, 2018 11:03 am

Russell tak wyraża te myśli:

"Jednak, co do zebrań adwentystów, 'zielonoświątkowców', 'chrześcijańskich naukowców', teozofów, spirytystów i — nie wiem ilu jeszcze brat włączył do swego pytania — radziłbym trzymać się jak najdalej od takich ludzi; nie dlatego, że oni nie są jako inni ludzie, lecz naszym zdaniem jest, że oni są daleko z drogi. Nie mogę sobie wyobrazić, aby była jaka korzyść dla nas w braniu udziału w zebraniach chrześcijańskich scjentystów lub teozofów. Jestem pewnym, że sam czyniłbym źle gdybym uczęszczał i że zasilałbym sprawę złą, szkodliwą. Inaczej czułbym się pomiędzy metodystami, prezbiterianami, baptystami, episkopalnymi [chodzi o amerykańskich anglikanów - przyp. Natan], nie myślę żebym jaką szkodę uczynił, lecz możliwie miałbym sposobność uczynić coś dobrego.
Co do spirytystów, nie schodziłbym się z nimi pod żadnym warunkiem, nawet gdyby ktoś ofiarował mi tysiąc dolarów. Dlaczego? Ponieważ wierzę, że to jest czynność przeciwna i myślałbym, że wstąpiłem na drogę złego, a przez to szkodziłbym sobie.". Tamże, s. 298.

Uwaga: w tym i poprzednim poście poprawiłem błędy ortograficzne w książce.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » czw mar 15, 2018 1:35 pm

Dziękuję bracie Natanie za Twoje wpisy. :)
Jak zawsze na temat i w pełni wyczerpujące.
Pozdrawiam serdecznie. :)

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt mar 16, 2018 5:36 am

korba pisze:
Agnieszka pisze:zrozumiałam jako , że nie tylko jw.org uważa się za jedyną prawdziwą religię itp. o czym napisał jeden z forumowiczów - Korba.

Dokładnie tak. Ludzie się nastawiają na świadków, widać, słychać i czuć. Ale gdy przyjrzeć się dokładnie Ich naukom, ich kościołom, ich założeniom... to... przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli :-D

Bo nie ma czegoś takiego jak "jedyna religia prawdziwa". Ocknij się Korbo... :)

Awatar użytkownika
Ann78
Kontaktowanie:

Postautor: Ann78 » pt mar 16, 2018 7:13 am

korba pisze:
Agnieszka pisze:zrozumiałam jako , że nie tylko jw.org uważa się za jedyną prawdziwą religię itp. o czym napisał jeden z forumowiczów - Korba.

Dokładnie tak. Ludzie się nastawiają na świadków, widać, słychać i czuć. Ale gdy przyjrzeć się dokładnie Ich naukom, ich kościołom, ich założeniom... to... przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli :-D

Czy ktoś z nas wskazuje tutaj na religię, czy może na Chrystusa?
Na prawdę nie widzisz różnicy, Przyjacielu?
Zapraszam na www.jwpomoc.pl

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 16, 2018 7:55 am

Znalazłam jeszcze opracowanie pana Szymona Matusiak i tutaj pewnien fragment przykuł moją uwagę:
"Jeśli ktoś twierdzi, że wierzy w biblijną ewangelię, a nie wyznaje Jezusa Panem i Bogiem, tak jak apostoł Tomasz, to taka wiara nie jest wiarą zbawiającą"
http://www.tiqva.pl/bezdroa-bdu/152-inn ... ewangelia-

Choć opracowanie to nie zawiera w sobie dosyć dosadnych i bezpośrednich treści jak czynią to inne kościoły - ich przywódcy, to myślę, że nie jeden antytrynitarz mógłby zrozumieć , że jego wiara jest fałszywa i nie prowadzi do zbawienia - czyli Ci którzy nie wierzą w Trójce lecz uznają Chrystusa jako swego Pana ale już nie Boga , można odebrać jako porażkę.
Ja tak to odebrałam.

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » pt mar 16, 2018 8:19 am

Agnieszko, dla ścisłości...
Uznanie Pana Jezusa za Boga nie jest równoznaczne z wiarą w Trójcę. Wielu forumowiczów w odpowiednim wątku nieraz to wyjaśniało.

Sadlor

Postautor: Sadlor » pt mar 16, 2018 8:51 am

Agnieszka pisze:Znalazłam jeszcze opracowanie pana Szymona Matusiak i tutaj pewnien fragment przykuł moją uwagę:
"Jeśli ktoś twierdzi, że wierzy w biblijną ewangelię, a nie wyznaje Jezusa Panem i Bogiem, tak jak apostoł Tomasz, to taka wiara nie jest wiarą zbawiającą"
http://www.tiqva.pl/bezdroa-bdu/152-inn ... ewangelia-

Choć opracowanie to nie zawiera w sobie dosyć dosadnych i bezpośrednich treści jak czynią to inne kościoły - ich przywódcy, to myślę, że nie jeden antytrynitarz mógłby zrozumieć , że jego wiara jest fałszywa i nie prowadzi do zbawienia - czyli Ci którzy nie wierzą w Trójce lecz uznają Chrystusa jako swego Pana ale już nie Boga , można odebrać jako porażkę.
Ja tak to odebrałam.

Nie przejmuj się Agnieszko ludzie będą pisać różne rzeczy, wywierając na nas nacisk tak by przyjąć ich wyznanie wiary, a to i tak zada się na nic jeżeli nie będziemy czyści przed Bogiem. Przyjamując oczyszczającą ofiare Jego Syna i wierząc w Imię jego jestesmy usprawiedliwieni. Trwajmy w tym. Jedni Chrześcijanie przyjmuja wyznanie wiary Tomasza, który w uniesieniu wyraził się tak jak się wyraził, a inni mogą przyjąc wyznanie wiary Pana Jezusa.

( Jan 20 : 17 ) "Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego"

Trzymaj się słowa Bozego i ufaj jego prawdziwości, trzymaj się Bożych przykazań i uświęcaj się.

( Ef 4 : 4 - 6 ) "Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich."
z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.

Agnieszka

Postautor: Agnieszka » pt mar 16, 2018 8:55 am

Datsun pisze:Agnieszko, dla ścisłości...
Uznanie Pana Jezusa za Boga nie jest równoznaczne z wiarą w Trójcę. Wielu forumowiczów w odpowiednim wątku nieraz to wyjaśniało.

Rozumiem Datsunie , w takim razie napiszę jeszcze inaczej.....
Z tego co orientuje się, tutaj na forum nie tylko świadkowie Jehowy nie uznają Jezusa za Boga lecz jak najbardziej za Pana.
Np. "Jeden Bóg, Ojciec
Jeden Pan, Jezus Chrystus".

Wróć do „Tematy związane z chrześcijaństwem”