„Luter i rewolucja protestancka”

Jeśli znasz jakiś ciekawy i pożyteczny film godny polecenia to opisz to tutaj.
Awatar użytkownika
sabekk

„Luter i rewolucja protestancka”

Postautor: sabekk » ndz sie 26, 2018 8:27 pm

„Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna.

Ktoś oglądał i co o tym myśleć?

Awatar użytkownika
tadeusz2904

Re: „Luter i rewolucja protestancka”

Postautor: tadeusz2904 » pn sie 27, 2018 8:11 pm

sabekk pisze:„Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna.

Wyszukiwaczu ty się protestantów nie imaj, bo wyskoczysz szybciej,
jak wskoczyłeś.
Dla zwykłego śmiertelnika niedostępna jest wiedza jaką mają hierarchowie protestańscy.

Coś na podobieństwo wiedzy i pobudek Ciała Kierowniczego a szeregowego światka
Jehowy.
Wypowiedzi Grzegorza Brauna w tym temacie
https://www.youtube.com/watch?v=f90277Wcxwk
,,Nagi wyszedłem .. i nagi się tam wrócę.Hi 1,20(UBG).

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » pn sie 27, 2018 8:41 pm

tadeusz2904 pisze:Wyszukiwaczu ty się protestantów nie imaj, bo wyskoczysz szybciej, jak wskoczyłeś.

Przepraszam, a jak mam to rozumieć, bo właśnie przegladam regulamin i nie ma czegoś takiego? :?

tadeusz2904 pisze:Dla zwykłego śmiertelnika niedostępna jest wiedza jaką mają hierarchowie protestańscy.

Eeetam... ich wiedza jest w ich dziełach. Na przykład Luther:

("Good works are bad and are sin like the rest")
"Dobre uczynki są złe i są grzechem, jak pozostałe."
(Denifle’s Luther et Lutheranisme, Etude Faite d’apres les sources. Translation by J. Paquier (Paris, A. Picard, 1912-13), VOl. III, pg. 47.)

Jak czytam pozostałe cytaty to się mocno zastanawiam o co w tym protestantyzmie chodzi?

tadeusz2904 pisze:Coś na podobieństwo wiedzy i pobudek Ciała Kierowniczego a szeregowego światka
Jehowy.
Wypowiedzi Grzegorza Brauna w tym temacie
https://www.youtube.com/watch?v=f90277Wcxwk

Nie wiem czy zauważyłeś, ale on tam mówi, że tylko go (Luthra) cytuje. Coś jak ja powyżej.
Ostatnio zmieniony pn sie 27, 2018 9:35 pm przez sabekk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » pn sie 27, 2018 9:03 pm

Podaję link do pozostałych kilkudziesięciu cytatów:

http://www.catholicapologetics.info/apo ... luther.htm

Powiem szczerze... a może lepiej nie mówić nic?

Awatar użytkownika
Datsun

Postautor: Datsun » wt sie 28, 2018 6:20 am

sabekk pisze:
tadeusz2904 pisze:Wyszukiwaczu ty się protestantów nie imaj, bo wyskoczysz szybciej, jak wskoczyłeś.

Przepraszam, a jak mam to rozumieć, bo właśnie przegladam regulamin i nie ma czegoś takiego? :?

Nie wiem o co chodziło dla Tadeusza w tej wypowiedzi. Jak ktoś chce coś pisać o protestantach to niech pisze, byle prawdę. To forum nie jest protestanckie i na pewno nigdy nie będzie. ;)

Natan

Postautor: Natan » wt sie 28, 2018 8:36 am

Oglądałem, a nawet posiadam własny egzemplarzy oficjalnego wydania.

Nie jestem zwolennikiem Lutra, ale film jest nierzetelną i miejscami oszczerczą propagandą.

Poważni historycy katoliccy nie popierają takich poglądów.

Jan Paweł II, papież Polak nazwał Lutra "świadkiem Chrystusa" i "wspólnym nauczycielem Kościoła".

Ksiądz rzymskokatolicki John Todd wydał dwie książki przychylne Lutrowi i Reformacji:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/87765/marcin-luter

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4846978/reformacja

Oto linki do krytyki poglądów zbliżonych do stanowiska p. Brauna:

http://www.reformowani.info/wojna-bracia-wojna/

http://ekumenizm.wiara.pl/doc/3611299.Guzik-prawda-Luteranizm-katolicyzm-i-500lecie-reformacji

Natan

Postautor: Natan » wt sie 28, 2018 8:48 am

Trzeba być też świadomym słabości Reformacji i jej wad, na co w niektórych punktach słusznie wskazuje film p. Brauna.

William R. Mc Grath, anabaptysta także o tym pisze, jak również przywołuje krytyczny cytat o Lutrze:

"ruch protestancki nie miał wyłącznie wymiaru religijnego, lecz stanowił również dalekosiężne zmiany polityczne i dał początek nacjonalizmowi. Wraz z początkami nauczania reformatorów oraz ich uczniów rozlała się po Europie fala moralnej degradacji, prześladowań, przewrotów i 'wojen religijnych'. Naród występował przeciwko narodowi, brat przeciwko bratu, a wielkie drapieżne armie przemierzały Europę, niosąc z sobą zamieszanie, grabież i brutalność, które były wtedy na porządku dziennym. Nadeszła era 125 lat wojen przerywanych kruchym pokojem. Wraz z zawarciem pokoju westfalskiego w 1648 roku, po trzydziestu ostatnich latach ciągłej wojny i niepokojów, Europa była zrujnowana, a w samych Niemczech zginęły miliony ludzi. Zabijano nie tylko niewinnych cywilów, lecz dokonywano również okrutnych rzezi pokojowo nastawionych anabaptystów, którzy stawali się męczennikami w imię religii. Słynny historyk baptystyczny A. H. Newman jest zmuszony postawić następujące pytanie dotyczące tej krwawej masakry:

'To wszystko skłania nas do zastanowienia, czy ta wojna była koniecznością, czy może jedynie sposobem skłonienia protestantów i katolików do wzajemnego respektowania swoich praw? Trudno na to odpowiedzieć, lecz mamy poważny powód, by wątpić, czy człowiek (Luter), który zniszczył stare chrześcijaństwo ewangeliczne i ojciec wielkiego polityczno-kościelnego ruchu, który wywołał kontrreformację, pośrednio powołał do istnienia zakon jezuitów i bezpośrednio lub pośrednio doprowadził do Wojny Trzydziestoletniej, rzeczywiście był takim dobrodziejstwem dla ludzkości i krzewicielem Królestwa Chrystusa, jak się powszechnie uważa'. Newman. A. H., "A Manual of Church History", tom II, str. 411.".

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » wt sie 28, 2018 9:57 am

Datsun pisze:
sabekk pisze:

Nie wiem o co chodziło dla Tadeusza w tej wypowiedzi. Jak ktoś chce coś pisać o protestantach to niech pisze, byle prawdę. To forum nie jest protestanckie i na pewno nigdy nie będzie. ;)

Też tak jakoś dziwnie odebrałem Tadeusza, no ale może myślał inaczej a tylko wyrażenie słowem mu niezręcznie wyszło.
Nie mam na celu rozmów o protestantach, choć może z racji tematu w tym akurat nieco i o nich nieco będzie. Normalnie na forum rozmawiam o poglądach, choć czasem sytuacja wymaga czegoś na zasadzie "cudze chwalicie a swego nie znacie".

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » wt sie 28, 2018 1:56 pm

Natan pisze:

Oglądałem, a nawet posiadam własny egzemplarzy oficjalnego wydania.

Nie jestem zwolennikiem Lutra, ale film jest nierzetelną i miejscami oszczerczą propagandą.

A które informacje dokładnie masz na myśli? Bo mnie np. te łączenie reformacji Luthra z tym, co wyprawiał Hitler wydawały się nieco na wyrost, jednak jak sam zacząłem czytać...

("My advice, as I said earlier, is: First, that their synagogues be burned down, and that all who are able toss sulphur and pitch; it would be good if someone could also throw in some hellfire… Second, that all their books– their prayer books, their Talmudic writings, also the entire Bible– be taken from them, not leaving them one leaf, and that these be preserved for those who may be converted…Third, that they be forbidden on pain of death to praise God, to give thanks, to pray, and to teach publicly among us and in our country…Fourth, that they be forbidden to utter the name of God within our hearing. For we cannot with a good conscience listen to this or tolerate it… He who hears this name [God] from a Jew must inform the authorities, or else throw sow dung at him when he sees him and chase him away")
"Moja rada, jak powiedziałem wcześniej, jest taka: Po pierwsze, spalić ich synagogi, a każdy kto może, niech rzuca siarkę i smołę; byłoby dobrze gdyby ktoś mógł także dorzucić nieco ognia piekielnego... Po drugie, wszystkie ich księgi – ich książki modlitewne, pisma Talmudu, a także całą Biblię – zabrać im, nie zostawiając ani jednej kartki, a zachować je dla tych którzy mogą być nawróceni... Po trzecie, zabronić im pod karą śmierci wysławiać Boga, dziękczynienia, modlitwy, i publicznego nauczania pośród nas i w naszym kraju... Po czwarte, zabronić im wypowiadania imienia Boga byśmy to słyszeli. Nie możemy tego słuchać z czystym sumieniem ani tego tolerować... Kto usłyszy to imię [Boga] od Żyda, musi poinformować władze, albo obrzucić go łajnem, gdy go zobaczy i pogonić go."
(Martin Luther; On the Jews and Their Lies, translated by Martin H. Bertram, Fortress Press, 1955)

("Burn their synagogues. Forbid them all that I have mentioned above. Force them to work and treat them with every kind of severity, as Moses did in the desert and slew three thousand… If that is no use, we must drive them away like mad dogs, in order that we may not be partakers of their abominable blasphemy and of all their vices, and in order that we may not deserve the anger of God and be damned with them. I have done my duty. Let everyone see how he does his. I am excused.")
"Palić ich synagogi. Zabronić im wszystkiego o czym wspomniałem powyżej. Zmusić ich do pracy i traktować ich z wszelakiego rodzaju surowością, tak jak Mojżesz to zrobił na pustyni, gdy zabił trzy tysiące... Jeśli to nie zadziała, pogonić ich jak wściekłe psy, aby nie stać się współuczestnikami ich wstrętnego bluźnierstwa i wszystkich ich przywar, i po to abyśmy nie zasłużyli na gniew Boga i potępieni wraz z nimi. Ja wykonałem swój obowiązek. Niech każdy zadba o swój. Ja jestem usprawiedliwiony"
(About the Jews and Their Lies,’ quoted by O’Hare, in ‘The Facts About Luther, TAN Books, 1987, p. 290)

("If I had to baptize a Jew, I would take him to the bridge of the Elbe, hang a stone round his neck and push him over with the words I baptize thee in the name of Abraham")
"Gdybym miał chrzcić Żyda, zabrałbym go na most nad Elbe, powiesił kamień u jego szyi i pchnął ze słowami - chrzczę cię w imię Abrahama"
(Grisar, “Luther”, Vol. V. pg. 413)

("The Jews deserve to be hanged on gallows seven times higher than ordinary thieves.")
"Żydzi zasługują aby wieszać ich na szubienicy siedem razy wyżej niż zwykłych złodziei"
(Weimar, Vol. 53, Pg. 502)

...i porównanie z tym co powiedział Hitler. Jest na dole pod linkiem jaki zapodałem:

("I do insist on the certainty that sooner or later – once we hold power – Christianity will be overcome and the German Church established. Yes, the German church, without a Pope and without the bible, and Luther, if he could be with us, would give us his blessing.")
"Jestem pewny, że prędzej czy później - gdy przejmiemy władzę - Chrześcijaństwo zostanie pokonane, a Kościół Niemiecki ustanowiony. Tak, Niemiecki Kościół, bez Papieża i bez Biblii, a Luter, gdyby mógł być z nami, dałby nam swoje błogosławieństwo."
(Adolf Hitler, Hitler’s speeches, edited by Prof. N.H. Baynes [oxford, 1942], pg. 369.)

Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę na to w filmie, że zbrodniarze sądzeni w Norymberdze bronili się twierdząc, że to było zgodne ze słowami Luthra. Może jacyś sędziowie byli protestantami? Coś w tym jest i to raczej nie oszczercza propaganda.

*sorki za jakość tłumaczenia, bo w sumie tobie translacji czynić nie trzeba, ale zrobiłem to raczej dla Tadeusza, co by przynajmniej w jakiejś mierze się orientował.

Natan pisze:Poważni historycy katoliccy nie popierają takich poglądów.

Jan Paweł II, papież Polak nazwał Lutra "świadkiem Chrystusa" i "wspólnym nauczycielem Kościoła".

Ksiądz rzymskokatolicki John Todd wydał dwie książki przychylne Lutrowi i Reformacji:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/87765/marcin-luter

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4846978/reformacja

W dobie ekumenizmu i politycznej poprawności trochę dziwnym było by pytać protestantów, czy to prawda, że Luther powiedział...? i podać kilka kolejnych cytatów z linkowanego już wyżej opracowania. Z drugiej strony uważasz, że historycy występujący w tym filmie są niepoważni?

Tak, widzę:

"Katolickie armaty mocno w nas biją poprzez wykłady ks. prof. Guza oraz film Grzegorza Brauna – “Luter a rewolucja protestancka,” a które atakują teologię protestantyzmu, fakty historyczne dotyczące reformacji i okresu poreformacyjnego, oraz osoby reformatorów, pokazując ich w krzywym zwierciadle papistycznej propagandy."

No właśnie tylko czy oni w tym filmie atakują fakty historyczne czy je prezentują?

Awatar użytkownika
sabekk

Postautor: sabekk » wt sie 28, 2018 1:57 pm

Natan pisze:Trzeba być też świadomym słabości Reformacji i jej wad, na co w niektórych punktach słusznie wskazuje film p. Brauna.

William R. Mc Grath, anabaptysta także o tym pisze, jak również przywołuje krytyczny cytat o Lutrze:

"ruch protestancki nie miał wyłącznie wymiaru religijnego, lecz stanowił również dalekosiężne zmiany polityczne i dał początek nacjonalizmowi. Wraz z początkami nauczania reformatorów oraz ich uczniów rozlała się po Europie fala moralnej degradacji, prześladowań, przewrotów i 'wojen religijnych'. Naród występował przeciwko narodowi, brat przeciwko bratu, a wielkie drapieżne armie przemierzały Europę, niosąc z sobą zamieszanie, grabież i brutalność, które były wtedy na porządku dziennym. Nadeszła era 125 lat wojen przerywanych kruchym pokojem. Wraz z zawarciem pokoju westfalskiego w 1648 roku, po trzydziestu ostatnich latach ciągłej wojny i niepokojów, Europa była zrujnowana, a w samych Niemczech zginęły miliony ludzi. Zabijano nie tylko niewinnych cywilów, lecz dokonywano również okrutnych rzezi pokojowo nastawionych anabaptystów, którzy stawali się męczennikami w imię religii. Słynny historyk baptystyczny A. H. Newman jest zmuszony postawić następujące pytanie dotyczące tej krwawej masakry:

'To wszystko skłania nas do zastanowienia[b], czy ta wojna była koniecznością, czy może jedynie sposobem skłonienia protestantów i katolików do wzajemnego respektowania swoich praw? Trudno na to odpowiedzieć, lecz mamy poważny powód, by wątpić, [b]czy człowiek (Luter), który zniszczył stare chrześcijaństwo ewangeliczne i ojciec wielkiego polityczno-kościelnego ruchu, który wywołał kontrreformację, pośrednio powołał do istnienia zakon jezuitów i bezpośrednio lub pośrednio doprowadził do Wojny Trzydziestoletniej, rzeczywiście był takim dobrodziejstwem dla ludzkości i krzewicielem Królestwa Chrystusa, jak się powszechnie uważa'. Newman. A. H., "A Manual of Church History", tom II, str. 411.".

Czyli gdzieś ta krytyka trafną w jakiejś mierze jednak była.

Wróć do „Ciekawe filmy”